Článek
„Loď zpomalila, načež vmanévrovala 400 metrů do dánských vod. Ve stejnou dobu dorazila na místo loď dánského námořnictva HDMS Søløven, v lokalitě severně od přístavu Skagen se nacházela i norská hlídková loď KV Bergen,“ napsal v úterý večer web dánského listu Ekstra Bladet.
Podle údajů z námořního webu VesselFinder.com čínská nákladní loď vyplula z ruského přístavu Usť-Luga a směřovala do egyptského přístavu Búr Saíd.
Loď je vlastněná společností Ningbo Yipeng Shipping se sídlem poblíž východočínského přístavního města Ningbo, firmu po incidentu nebylo možné kontaktovat, podotkl deník The Financial Times. Na sociálních sítích se šíří tvrzení, že kapitán lodi je Rus, v médiích se však tato informace neobjevila.
Poškození kabelů v Baltském moři je sabotáž, prohlásil německý ministr
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 20, 2024
The Chinese vessel Yi Peng 3 has been chased, intercepted, and boarded by Danish Navy vessel Y311 Søløven after the Chinese vessel destroyed 2 undersea telecom cables linking Finland-Germany and Sweden-Lithuania.
The vessel sailed from Russia & the captain is Russian pic.twitter.com/gRJ3rxobBC
Oficiálně se dánské úřady k důvodu sledování a zastavení čínského plavidla Yi Peng 3 vyjadřovat nechtěly.
„Ozbrojené síly nemají žádný komentář ve vztahu ke konkrétní lodi. Obecně mohu říci, že běžně sledujeme lodě, když proplouvají dánskými vodami,“ odpovědělo dánské ministerstvo obrany na dotaz listu Ekstra Bladet, zda je normální, aby nákladní loď sledovaly hned tři lodě dánského námořnictva.
🔺VOI - YI PENG 3
— Droxford Maritime (@Drox_Maritime) November 19, 2024
Cable break suspect vessel “Yi Peng 3” may have received a Danish Pilot at 1530Z, suggesting an interdiction by Danish authorities. Unit continues north escorted by the Danish Navy @auonsson @The_Lookout_N @balticjam @BalticWatch @CovertShores @shipohollic pic.twitter.com/YzJ8PAGsty
List napsal, že plavidlo se podle údajů z námořních webů pohybovalo v blízkosti podmořských komunikačních kabelů C-Lion1 mezi Finskem a Německem a BCS East-West Interlink mezi švédským ostrovem Gotland a Litvou, které byly poškozeny. Fungovat přestaly krátce po sobě v neděli a v pondělí.
Švédská prokuratura začala případ vyšetřovat jako sabotáž. „Nikdo nevěří, že tyto kabely byly poškozeny náhodou,“ řekl k tomu německý ministr obrany Boris Pistorius.
Nejnovější vyšetřování přichází víc než rok poté, co kotva z jiné čínské lodi — kontejnerové lodi Newnew Polar Bear — poškodila plynovod mezi Finskem a Estonskem, připomněl list The Financial Times s tím, že finské a estonské úřady neuvedly, zda k tomu podle nich došlo úmyslně nebo náhodou.