Článek
Místopředseda parlamentu Andrej Danko (Slovenská národní strana SNS) vykázal ze sálu poslankyni Lucii Plavákovou z Progresivního Slovenska, protože se mu nelíbily nálepky na jejím počítači.
„Jsou tam duhy, LGBTI témata, jsou tam nálepky propagující firmy,“ odůvodnil Danko svůj postup podle Denníku N. Poslankyni vyzval, aby nálepky odstranila nebo je překryla. Když tak poslankyně neučinila, Danko ji vykázal ze sálu, což by znamenalo neomluvenou neúčast na zasedání.
Hlas ponížil Danka. V parlamente sa nepridal k vŕšeniu sa na Plavákovej z PS, Huliak ju vulgárne urazil https://t.co/Uq7FHCZeHG pic.twitter.com/QQpO4Q0OIX
— Denník SME (@denniksme) September 25, 2024
„Podraz“ z vlastních řad
Plaváková podala vůči Dankovu postupu námitku, kterou poslanci schválili. Proti hlasovali pouze poslanci SNS, poslanci nejsilnější vládní strany Směr se zdrželi a poslanci za vládní stranu Hlas společně s opozicí námitku podpořili. Postoj Hlasu označil Danko za podraz a hrubé porušení koaliční smlouvy. „Nerozumím slabosti Hlasu k LGBTI tématům,“ dodal Danko.
Plaváková všem byla nakonec ze sálu stejně vykázána. Ze stejného důvodu jako Danko, tak v dalším průběhu schůze učinil nový předsedající Tibor Gašpar z nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie. Námitce Plavákové proti tomuto kroku už sněmovna při pozdějším hlasování nevyhověla. Hlas-SD změnila názor a námitku Plavákové nepodpořila. Zdůvodnil to tím, že poslankyně situaci eskalovala.
„Tanečnice u tyče.“ Danko zaútočil na partnerku šéfa opozice, renomovanou choreografku
Na následné tiskové konferenci SNS označil poslanec Rudolf Huliak poslankyni Plavákovou za čubku. „Když poslankyně přečte ve svém příspěvku, že plod si nezaslouží žít, nemůžu ji nazvat jinak než čubkou,“ řekl Huliak, který obhajoval Dankův postup.
Ve slovenské vládní koalici už delší dobu roste napětí mezi stranou Hlas a SNS. Danko totiž projevil zájem stát se předsedou parlamentu, ale podle koaliční smlouvy tento post přináleží Hlasu. SNS pak začala ostře kritizovat ministryni zdravotnictví Zuzanu Dolinkovou (Hlas) a ministra sociálních věcí Erika Tomáše (Hlas).
Andrej Danko odmítl post předsedy parlamentu, i když ho hodně chtěl
Na to už reagoval také prezident Peter Pellegrini, který stál před letošním zvolením do čela státu v čele strany Hlas. Hlava státu řekla, že Danko nemá mandát k udávání tónu slovenské politiky s narážkou na nízké preference SNS.
„Zcela nerozumím, o co jde panu předsedovi SNS, i když chápu, že ta osobní, až přímo dětinská chuť po nějaké židli ho pravděpodobně nutí ty své osobní ambice nadřadit nad zájmy země. Slovensko stojí před vážnou konsolidací, kterou koalice musí zvládnout v jednotě a v diskusi,“ nechal se slyšet prezident.
Danko vzápětí připustil, že s Pellegrinim měl v minulosti špatné vztahy. „Věřím, že prezidenta Petra Pellegriniho nepokouší ďábel, že tady nechce úřednickou vládu,“ dodal Danko.
Jednací řád stanoví, že do jednacího sálu slovenského parlamentu je zakázáno vnášet například transparenty, plakáty, letáky a rovněž materiály, které propagují politickou stranu nebo šíří reklamu. Podle Danka poslanec nesmí propagovat žádná témata. Slovenským zákonodárcům za opakované vykázaní z jednacího sálu sněmovny hrozí ztráta části nebo celého měsíčního platu a příplatků.