Hlavní obsah

Danko se ostře vymezil proti transakční dani. Sám pro ni přitom hlasoval

3:58
3:58

Poslechněte si tento článek

Do paradoxní situace se dostali někteří vládní politici na Slovensku, když loni v rámci konsolidačního balíčku hlasovali za zavedení transakční daně a nyní ji chtějí zrušit. Transakční daň totiž vládním politikům nepřidává na popularitě u 700 tisíc živnostníků a podnikatelů, kterých se týká.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Předseda strany Slovenské národní strany Andrej Danko

Článek

Od prvního dubna totiž platí transakční daň majitelé firem, živnostníci a podnikatelé za využívání elektronických plateb. Zaplatí 0,4procentní odvod z každé zaplacené transakce. V praxi to znamená, že pokud podnikatel zaplatí například 10 tisíc eur, státu odvede 40 eur (přes tisíc korun), což je maximální možný poplatek.

Druhou složkou je 0,8procentní poplatek z každého výběru hotovosti z bankomatu z podnikatelského účtu. Na rozdíl od elektronických plateb při výběru z bankomatu neexistuje maximální strop pro nový poplatek. Dalším poplatkem jsou dvě eura (50 korun) ročně za platbu kartou.

Neetický experiment

Předseda vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko a lídr opozice Michal Šimečka (Progresivní Slovensko PS) se v televizi TA3 vzácně shodli, že transakční daň poškozuje slovenské podnikatele.

Danko dokonce označil transakční daň za „neetický experiment“, který je bezcitný vůči podnikatelům, naplňuje státní kasu, ale dusí ekonomiku. „Tato daň musí skončit k 31. prosinci letošního roku, abychom nerozbili letošní rozpočet,“ uvedl předseda SNS. „Nejideálnější by bylo, kdyby skončila zítra,“ dodal Danko, který za konsolidační balíček sám hlasoval.

Předseda SNS chce přesvědčit své koaliční partnery ze stran Směr a Hlas o potřebě zrušení této daně. Bojovně naladěný Danko dokonce řekl, že pokud v tomto směru nenajde pochopení u svých koaličních partnerů, SNS předloží návrh na zrušení transakční daně rovnou do parlamentu. Podle Danka je zrušení zmíněné daně podmínkou podpory SNS očekávaným dalším konsolidačním opatřením.

Šimečka označil konsolidační daň za likvidační pro slovenské firmy, živnostníky a pro celou slovenskou ekonomiku. Podle předsedy PS se jedná o „zdanění už jednou zdaněných peněz“ a to nemá obdoby nikde ve světě, kromě Maďarska a Venezuely. „Ta daň zdaňuje jakýkoli převod. Je jedno, zda máte zisk nebo ne. To je devastační,“ řekl Šimečka.

Přidal se i ministr

Nový ministr investic, regionálního rozvoje a informatizace Samuel Migaľ (nominant Směru) je ochoten podpořit zrušení transakční daně nebo její transformaci, pokud SNS tento návrh na koaliční radě předloží. Migaľ zdůraznil, že stát by v případě konsolidace měl řešit především vlastní výdaje. „A nikoliv rovnou skočit do toho, že budeme brát lidem,“ řekl ministr v televizi Joj. Migaľ ještě jako poslanec též za konsolidační balíček hlasoval.

Ministr financí Ladislav Kamenický (Směr) vyjádřil přesvědčení, že transakční daň funguje dobře a její dopady se populisticky nafukují. Požádal Danka, aby nepomáhal opozici rozkládat vládu. „Torpédování konsolidace veřejných financí je vodou na mlýn opozice a je ekonomicky nezodpovědné,“ zdůraznil Kamenický.

Ministr práce, sociálních věcí a rodiny Erik Tomáš (Hlas) upozornil, že společné hlasování s opozicí o jakémkoli zákonu by bylo porušením koaliční dohody.

Související témata:

Výběr článků

Načítám