Hlavní obsah

Danko: Připadá mi trapné, aby nějaký Čech hodnotil naši hymnu

2:48
2:48

Poslechněte si tento článek

Místopředsedu slovenského parlamentu a předsedu vládní Slovenské národní strany (SNS) Andreje Danka rozlítilo, že si „nějaký Čech bral do úst slovenskou státní hymnu“. Reagoval tak na slova uměleckého šéfa Jihočeského divadla Tomáše Ondřeje Pilaře, který kritizoval novou úpravu slovenské hymny. Pilaře však Danko přímo nejmenoval.

Nová úprava slovenské hymnyVideo: STVR

Článek

Danko obhajoval novou úpravu státní hymny Nad Tatrou sa blýska, která byla představena veřejnosti na přelomu roku. „Co mi připadá trapné, aby nějaký Čech, šéf nějakého orchestru na jižní Moravě, Čech, si bral do úst naši hymnu,“ řekl Danko v diskusním pořadu televize TA3 V politice. „Je to hymna, kde je zachovaný text, jsou tam nové prvky. Proč by tam na závěr neměla být fujara, která je registrována v UNESCO a jsem na to hrdý,“ dodal.

Pilař na svém facebooku uvedl, že nová verze slovenské hymny vstoupí do učebnic jako k dokonalosti dovedené nepochopení vokálně symfonické instrumentace. „Nejlépe bych ji popsal tak, jako by fanoušek metalu chtěl napsat něco ve stylu Pirátů z Karibiku. „Jo a za pikardský terciový závěr se z konzervatoře vyhazovalo už před 150 lety,“ dodal.

„Nutno uznat, že tahle hymna je vážně ‚ako žiadna iná‘,“ konstatoval Pilař. „A ten začátek! Jako kdyby měla ruská hymna dítě s Dvořákovou Devátou, ale to se sjelo koksem,“ dodal.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Předseda strany SNS Andrej Danko

Volá tchyně! Slovenské sociální sítě zaplavily vtipy na novou úpravu hymny

Evropa

Nevybíravé útoky

Od části Slováků se Pilařovi za tuto kritiku dostalo často nevybíravých a vulgárních útoků. „Ty česká k…o, starej se o českou hymnu. Časy, kdy jste nám do všeho kecali, jsou dávno pryč,“ uvedl jeden z nich. „Jdi do pr…, starej se o Kde domov můj, a ne o slovenskou hymnu, to je naše věc,“ dodal další.

Nová úprava slovenské hymny je pomalejší, monumentálnější než předchozí verze a v závěru je slyšet i fujara. Tato verze by měla postupně nahradit tu starou, a to do tří až čtyř měsíců. Ministerstvo kultury oznámilo, že za aranžmá nové verze státní hymny nebude nikdo pobírat tantiémy.

Ministerstvo dále zdůraznilo, že používání jiné verze hymny nebude sankcionováno, ale resort konstatoval, že hymna jako státní symbol musí být pokaždé prezentována „důstojně a s patřičnou vážností“.

Nová úprava státní hymny se bude hrát na všech oficiálních akcích státní správy, územní samosprávy, školních zařízení a na sportovních a kulturních akcích. „Cílem je, aby státní hymna byla pro všechny Slováky zdrojem národní identity, jednoty a pozitivních hodnot,“ uvedlo ministerstvo.

Kontroverze kolem nové verze slovenské hymny neutichají. Televize odmítá, že by se podílela na sabotáži

Evropa
Související témata:

Výběr článků

Načítám