Článek
„Pokud Rumunsko pozve další vojáky, pak je samozřejmě potřeba počítat s důsledky. Otevřeně o nich hovoříme, ale v žádném případě neusilujeme o válku,“ prohlásil podle serveru Euractiv ruský velvyslanec.
Kuzmin tak reagoval na dokument schválený rumunským prezidentem, ve kterém se píše, že v případě bezpečnostní hrozby ohrožující nezávislost a národní suverenitu Rumunska se rada Severoatlantické aliance (NATO) může rozhodnout pro rozmístění společných vojsk rychlého nasazení, „aby se krize rychle vyřešila a zabránilo se její eskalaci“.
„Na pozadí řady překrývajících se krizí, strategického soupeření mezi hlavními mocnostmi a přehodnocování geopolitických přístupů v mezinárodním prostředí, které je stále méně předvídatelné a nestabilní, se zvýšil počet konfliktů na regionální a globální úrovni,“ stojí v dokumentu.
V dokumentu se dále píše, že přístup k rumunskému území Bukurešť alianci zajistí do 72 hodin s tím, že by byl stále nutný „předchozí souhlas“. V jaké formě by tento souhlas měl vypadat, z dokumentu nevyplývá.
Podle Euractivu již dříve šéf rumunské armády Gheorghiță Vlad vyzval rumunské úřady, aby přijaly legislativu a všechna opatření ke zlepšení připravenosti obyvatelstva proti potenciálním ruským hrozbám. Varoval také, jako celá řada západních představitelů, že případné vítězství Moskvy na Ukrajině by mohlo podnítit další agresi.