Článek
Separatisté v neděli podle armádního komuniké porušili příměří v 22 případech, v deseti použili i těžké zbraně, které jsou zakázané mírovými dohodami z Minsku. Mezi použitými zbraněmi byly houfnice ráže 122 milimetrů a minomety ráže 82 milimetrů. Separatisté stříleli i z tanku a bojového vozidla pěchoty.
Od konce května separatisté opakovaně nasadili nové zbraně, které představili na vojenské přehlídce 22. května. Jde především o raketomet Čeburaška, který překonává obvyklý BM-21 Grad.
Вооруженные силы ДНР применили РСЗО "Чебурашка" по позициям ВСУ pic.twitter.com/dHnEwlcb4T
— Lost Armour (@lostarmour) 1. června 2018
Raketomet Čeburaška i s populární postavičkou
Na podvozek nákladního automobilu KrAZ-260 namontovali výrobci dvě otočné raketnice, každou pro 32 střel o ráži 217 mm. Pro srovnání - grady mají ráži 122 mm. Otočné věže ulehčují zaměřování, i když žádný z raketometů není příliš přesný.
Separatisté Čeburašku poprvé použili 31. května, když doznívaly předchozí těžké boje. Palba byla odvetou za zabití velitele separatistů Olega Mamajeva. [celá zpráva]
Vůdce separatistů Alexandr Zacharčenko hrozil, že Čeburašku na člunech využije i k ostřelování výcvikových prostorů ukrajinských námořníků v Azovském moři.
Видео залпа и прилета со стороны ВС ДНР pic.twitter.com/JTkYKL7kTg
— Lost Armour (@lostarmour) 1. června 2018
Palba raketometu Čeburaška
Vzbouřenci se však chlubí ještě mocnější zbraní namontovanou na KrAZu-260, jde o raketomet Sněžinka (sněhová vločka). Ten má sice jen dvě rakety, ovšem ráže 324 mm o dostřelu nejméně 10 kilometrů. Dá použít nejen při přímých střetech na frontě, ale i k ostřelování týlu nepřítele.
Konflikt na Donbasu si od dubna 2014 vyžádal už víc než 10 tisíc mrtvých.