Článek
„20. března radarová stanoviště Západního vojenského okruhu zachytila dva vzdušné cíle přibližující se k ruské státní hranici,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany s tím, že bombardéry byly později identifikovány jako americké strategické bombardéry schopné nést jaderné hlavice.
Dvojice letounů podle Rusů letěla směrem do ruského vzdušného prostoru, po přiblížení ruského záchytného stroje ale změnila směr. Následně se na základnu vrátil i suchoj. S odkazem na informace ruského ministerstva obrany to napsal britský server The Daily Mail.
#WATCH | Dramatic moment Russian SU-35 fighter jet intercepts two US B-52 strategic bombers over Baltic Sea days after downing of American Reaper drone
— Subodh Kumar (@kumarsubodh_) March 21, 2023
Russia’s defence ministry says a Russian Su-35 combat plane was scrambled over the Baltic Sea after two US strategic bombers… https://t.co/bsgDRRr0NU pic.twitter.com/ecXoYZQJRv
Informace o incidentu nad Baltským mořem přichází souběžně se zprávou, že dva ruské strategické bombardéry provedly v úterý přelet nad mezinárodními vodami Japonského moře. Stalo se tak v době návštěvy japonského premiéra Fumia Kišidy v Kyjevě.
Kolem Japonska se začaly prohánět ruské bombardéry poté, co tamní premiér odjel do Kyjeva
Asi nejzávažnějším incidentem z poslední doby bylo zničení amerického dronu MQ-9 Reaper, který minulý týden nad Černým mořem konfrontovaly dva ruské bojové letouny Suchoj Su-27. Jeden z nich na americký bezpilotní stroj nejprve vypustil palivo a krátce na to do něj narazil. Dron spadl do moře.
Jen několik hodin po zřícení amerického dronu po kolizi s ruskými suchoji nad Černým mořem startovaly britské a německé stíhačky nad Baltským mořem k ruskému stroji, který se přiblížil k estonskému vzdušnému prostoru a neodpovídal tamní letové kontrole.