Článek
Výzkum provedli vědci z University College London a Pařížské univerzity, kteří vyhodnotili dlouhodobou souvislost mezi multimorbiditou – tedy dvěma nebo více chronickými onemocněními – a demencí.
Zaměřili se přitom na osoby se dvěma či více chronickými zdravotními potížemi a prozkoumali jejich zdravotní údaje ve věku 55, 60, 65 a 70 let. Kromě vysokého krevního tlaku a cukrovky brali v potaz ještě dalších jedenáct poruch včetně ischemické choroby srdeční, deprese a chronických onemocnění plic.
Domovů pro seniory s demencí přibývá, přesto se čeká i rok
Použity byly údaje od více než deseti tisíc Britů a Britek za dobu od roku 1985 do roku 2019. Ukázalo se, že zatímco ve věku 55 let mělo dvě nebo více chronických onemocnění jen sedm procent z nich, ve věku 70 let se tento podíl zvýšil na 32 procent.
Důležitá je prevence
Demencí trpělo v březnu 2019 jen 3,9 procenta z těch, kteří ve věku 55 let neměli žádné chronické onemocnění nebo měli pouze jedno. Naproti tomu u lidí, kteří měli dva či více chronických zdravotních problémů, se vyskytlo 8,5 procenta případů této nemoci.
Otužováním proti nemocem
Po zohlednění dalších faktorů, jako je pohlaví, etnický původ, vzdělání, strava a životní styl, dospěli autoři studie k závěru, že pětapadesátníci se dvěma či více chronickými zdravotními problémy mají 2,4krát vyšší riziko demence ve srovnání s lidmi, kteří nemají žádné ze 13 zkoumaných chronických onemocnění.
U lidí ve věku 55 let se třemi nebo více chronickými onemocněními bylo dokonce až pětkrát vyšší riziko demence.
Výzkumníci proto upozornili, že účinná prevence a léčba chronických onemocnění ve středním věku by mohla pomoci zmírnit riziko demence ve stáří.
Gen obezity? Vědci ho už našli
Označili to za „nezbytné vzhledem k absenci účinné léčby demence a jejím důsledkům“. Už dříve se vědělo, že u lidí trpících demencí je výskyt dvou a více chronických nemocí běžný. Chyběl však výzkum souvislostí mezi výskytem chronických onemocnění v mladším věku a rizikem vzniku demence.