Hlavní obsah

Čtyřicetihodinový let v poutech. Deportovaní Indové popsali trýznivou cestu z USA

3:17
3:17

Poslechněte si tento článek

Zhruba stovka indických migrantů deportovaných ze Spojených států musela strávit se spoutanýma rukama a nohama dlouhých 40 hodin v kuse, než je let s mezipřistáním dopravil do vlasti. Extrémní podmínky deportačního letu americké stanici CNN vylíčili dva muži, kteří byli na palubě.

Letadlo s deportovanými migranty z USA přistálo v Indii, tamní politici se bouří, že byli spoutaníVideo: Reuters/AP

Článek

„Před odletem nám dali pouta na ruce a spoutali nám i kotníky,“ řekl 23letý Akashdeep Singh, který do severoindického Paňdžábu dorazil ve středu spolu se 103 dalšími deportovanými.

„Prosili jsme armádní představitele, aby nám je sundali, abychom se mohli najíst nebo si dojít na záchod, ale chovali se k nám příšerně a bez jakýchkoli ohledů,“ dodal. „To, jak se na nás dívali, na to nikdy nezapomenu… Museli jsme chodit na záchod v poutech,“ popsal. „Těsně před přistáním sundali pouta ženám. Nám je sundali až poté, co jsme přistáli. Udělali to místní policisté,“ řekl.

Čtyřicetihodinový let, který zahrnoval i mezipřistání pro doplnění paliva na tichomořském ostrově Guam, byl zatím nejdelším deportačním letem od doby, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa začala pro návrat migrantů využívat vojenská letadla.

Trump se chlubí deportacemi, rekordní vyhazovač byl ale Biden

Zahraniční

Podle 35letého Sukhpala Singha museli mít deportovaní pouta po celou dobu včetně mezipřistání. „Když jsme se pokusili vstát, protože nám otékaly nohy kvůli poutům, křičeli na nás, abychom si sedli,“ řekl.

Foto: Profimedia.cz

Letadlo s deportovanými migranty z USA po přistání v indickém Amritsaru

Protest před indickým parlamentem

Případ vzbudil pozornost i v Indii. Opoziční indičtí zákonodárci, někteří demonstrativně v poutech, ve čtvrtek protestovali proti zacházení s deportovanými před indickým parlamentem.

„Kontaktovali jsme americkou vládu, aby zajistila, že deportovaní nebudou během letu žádným způsobem týráni,“ ujišťoval pak poslance indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar.

Foto: Profimedia.cz

Indické policejní auto s migranty deportovanými z USA

Jsou z gangu Tren de Aragua. Na Guantánamu přistál první let s nelegálními migranty v USA

Amerika

„Úspěšně jsme vrátili ilegální migranty do Indie, což znamená dosud nejvzdálenější deportační let za použití vojenského letadla. Tato mise podtrhuje náš závazek prosazovat imigrační zákony a zajistit rychlé deportace. Pokud překročíte hranice nelegálně, budete deportováni,“ napsal šéf Celní a pohraniční stráže USA Michael Banks, který na sociální síti X sdílel video dokumentující let.

Minulý měsíc vyvolaly podmínky deportačních letů spor mezi USA a Kolumbií, když prezident latinskoamerické země Gustavo Petro nejprve odmítl přijmout vojenské letadlo se spoutanými migranty.

„Nemůžu zajistit, aby mohli migranti zůstat v zemi, která je nechce, ale když je tahle země bude vracet, musí tak činit s důstojností a respektem k nim a naší zemi. V civilních letadlech a bez zacházení jako se zločinci naše spoluobčany přijmeme,“ uvedl Petro. Nakonec Kolumbie poslala do Spojených států pro migranty vlastní vládní speciál, když Trump zemi pohrozil vysokými cly.

Vzdor kvůli migrantům rychle skončil. Kolumbijská vláda souhlasila se všemi Trumpovými podmínkami, oznámil Bílý dům

Zahraniční

Výběr článků

Načítám