Článek
Pro návštěvníky je bazilika otevřena od sedmé hodiny ráno, už předtím tam na možnost vzdát hold zesnulému papeži čekaly stovky lidí, píše agentura DPA. Jeho hrob zdobí jednoduchá mramorová deska s nápisem Franciscus, což je latinská verze jím zvoleného jména.

Věřící se klaní u hrobu papeže Františka v římské bazilice Panny Marie Sněžné.
Bazilika je v neděli otevřena do půl sedmé večer. František je po dlouhé době prvním papežem, jenž není pohřben v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Naposledy jím byl papež Lev XIII., zesnulý v roce 1903, který leží v římské bazilice svatého Jana v Lateráně.

Hrob papeže Františka v Římě
Papež František zemřel v pondělí 21. dubna. Od sobotního pohřbu také probíhá devítidenní období smutku zvané Novemdiales, kdy se každý den koná mše na památku papeže.
Očekává se rychlá volba nového papeže
Už v pondělí ráno by měla podle italské televize Sky TG24 zasednout kongregace kardinálů, která určí datum zahájení volby nového papeže. Konkláve, jak se tato volba nazývá, zpravidla začíná 15 až 20 dní po papežově smrti. Začít by tak mělo do 10. května.
Kardinálové, kteří přijeli do Říma na papežův pohřeb z celého světa, se budou podle agentury AP během týdne scházet také proto, aby se lépe poznali.
Diskutovat budou o budoucnosti katolické církve a na základě toho se pak také zřejmě rozhodnou při volbě nové hlavy 1,4 miliardy katolíků.
Podle DPA je již v Římě téměř všech 135 kardinálů oprávněných volit. Vybírat papeže může kardinál mladší 80 let, dva se ale už z hlasování omluvili ze zdravotních důvodů.
Podle německého kardinála Reinharda Marxe, jehož v neděli citovala televize Sky TG24, nebude volba nového papeže trvat dlouho. „Příští týden využijeme k tomu, abychom se lépe poznali a došli k dohodě,“ řekl Marx v sobotu podle italské televize.
Konkláve, které v roce 2013 zvolilo papeže Františka, trvalo jeden den.
Nový papež se bude volit v Sixtinské kapli, která se v pondělí uzavře kvůli přípravám na toto tajné hlasování.
Převaha hlasů z Evropy
Ze 135 kardinálů, kteří mohou volit novou hlavu katolické církve, jich papež František jmenoval 108 a často z různých koutů světa, například z tichomořského souostroví Tonga, z Barmy, Vietnamu, Východního Timoru, Indie, Nigérie či Ghany. Nejvíce volitelů ale bude opět z Evropy.
Mezi favority na nového papeže zmiňovanými médii patří Ital Pietro Parolin, za papeže Františka vatikánský sekretář. Ten je považován za vynikajícího diplomata a manažera, podle DPA ale mu může „uškodit“, že je mu „jen“ 70 let. DPA v neděli napsala, že kardinálové si neradi vybírají někoho, kdo může zůstat v čele církve příliš dlouho.
Podle AP budou kardinálové řešit klíčovou otázku, zda vybrat někoho, kdo bude pokračovat v reformách a otevřenosti církve, jako to dělal papež František, či někoho, kdo patří ke konzervativnímu křídlu, či osobnost, která církev v tomto smyslu rozdělenou sjednotí.
Další otázkou bude, zda kardinálové vyberou někoho z regionu, kde věřících přibývá, tedy z Asie či Afriky, čímž by ale podle AP mohli způsobit další otřes ve vatikánské byrokracii.
A ač se hovoří o řadě favoritů na nového papeže, mnoho analytiků se shoduje v tom, že obvykle je vybrán někdo, kdo mezi často zmiňovanými jmény vůbec nebyl.