Článek
Soudce Michla Truban zamítnutí žádosti zdůvodnil tím, že by se Cintula mohl na svobodě pokusit zločin dokonat nebo zaútočit na některého z dalších členů slovenské vlády. „Vzhledem k charakteru jednání obviněného, ale především motiv jeho jednání, kterým je nenávist ve vztahu k osobě předsedy vlády jako poškozeného, který útok obviněného přežil, už sám o sobě představuje důvodnou obavu, že v případě propuštění ze zadržení na svobodu by obviněný mohl svůj záměr, kterým bylo usmrcení poškozeného, dokonat,“ cituje web sme.sk usnesení soudu.
Cintula čelí obvinění z obzvláště závažného zločinu teroristického útoku a hrozí mu 25 let vězení až doživotí. Dozorující prokurátorka konstatovala, že názorové přesvědčení atentátníka „včetně odhodlání pomstít se představitelům vládní moci je nadále přítomné, a proto není možné vyloučit pokračování obviněného v páchání politicky motivované trestné činnosti“.
Součástí zjištěných důkazů jsou i dopisy, které Cintula psal manželce z vazby. Podle prokurátorky se v nich „potvrzuje negativní postoj obviněného k představitelům současné vlády Slovenské republiky, především k jejímu předsedovi“.
V rámci právní pomoci bylo při vyšetřování zasláno do ciziny šest žádostí o urychlené uchování počítačových údajů, jedna žádost o právní pomoc do USA a byly vydány dva evropské vyšetřovací příkazy do České republiky a do Švédska.
Cintula využil k atentátu výjezdní zasedání slovenské vlády v Handlové. Fico byl vrtulníkem převezen do banskobystrické nemocnice a zdejší lékaři mu při pětihodinové operaci zachránili život. Předseda vlády se v létě postupně vrátil do práce.