Článek
Britský regulátor Ofcam odebral na začátku února CGTN licenci, protože došel k závěru, že stanice je kontrolovaná čínskou komunistickou stranou. Britské zákony neumožňují aby televizní stanici ovládala politická strana. Úřad navíc dostal řadu podnětů, jež si stěžovaly na nevyrovnané a neobjektivní zpravodajství například o dění v Hongkongu.
Krátce po odebrání licence Čína zakázala na svém území vysílání stanice BBC World News. Tamní úřady tvrdily, že BBC neinformuje objektivně o epidemii covidu-19 v zemi.
Čína zakázala zpravodajské vysílání BBC
Ve Francii jsou zákony mírnější a nezakazují, aby politická uskupení provozovala televizní stanice či jiná média. „CGTN by mohla mít více problémů ohledně toho, co vysílá, a vyváženosti obsahů,” uvedl francouzský odborník na média Philippe Baily.
CSA neuvedl, kdy rozhodne o žádosti čínské stanice.
Po odebrání britské licence CGTN vysílá po internetu. Pokud by ale čínská televize ve Francii uspěla, tak by se nejspíše mohla vrátit k satelitnímu vysílání i v Británii. Televize by totiž mohla využít dohodu, díky které stanice spadající pod regulátora v jedné členské zemi Rady Evropy může vysílat i do dalších členských států, aniž by potřebovala schválení tamních orgánů.
Rada Evropy, která je nezávislá na Evropské unii, má 47 členských států včetně Francie a Spojeného království.