Článek
Kiska ignoroval „ostrý nesouhlas” Číny a setkal se s dalajlamou, prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Toto setkání podle jejích slov bylo v rozporu s „politikou jedné Číny“, kterou slovenská vláda slíbila podporovat.
Návštěvu tibetského duchovního vůdce již předem odsoudila čínská ambasáda na Slovensku. „Schůzka slovenských státních představitelů s dalajlamou není v souladu s principem jedné Číny, který Slovenská republika vždy dodržovala, výrazně poškozuje vzájemnou politickou důvěru a bilaterální vztahy Číny a Slovenska, ničí přátelskou spolupráci mezi oběma zeměmi, jakož i vlastní zájmy Slovenska,“ uvedlo v prohlášení velvyslanectví Číny.
Dodalo, že dalajlamovým záměrem je prostřednictvím schůzek s politiky zvyšovat vliv v zájmu „tibetské nezávislosti“.
Oběd a úvahy o štěstí
Prezident Kiska v neděli poobědval s dalajlamou v bratislavské restauraci mimo svůj oficiální program.
„Buddhismus je pro mě filozofie o tom, jak bychom měli žít. Smyslem života je pomoc druhým, obětování pro druhé. Ten, kdo dbá o vlastní štěstí, bývá často nešťastný a nejšťastnější jsou ti, kteří dbají o štěstí druhých,“ řekl podle Denníku N Kiska po setkání s dalajlamou.
S tibetským duchovním vůdcem se setkali také tři poslanci parlamentu, včetně místopředsedkyně parlamentu Lucie Nicholsonové a europoslance Pála Csákyho. Dalajlama podle jednoho ze zúčastněných poslanců na schůzce hovořil i o někdejším československém a českém prezidentovi Václavu Havlovi.
Premiér Robert Fico ani předseda parlamentu Andrej Danko se s dalajlamou nesetkali. Tibetský duchovní vůdce vystoupil v Bratislavě s přednáškou na půdě Univerzity Komenského a přednášku pro veřejnost měl v Národním tenisovém centru.