Článek
„Očekáváme, že Čína vyšle do Ruska velmi jasné vzkazy,“ řekl Séjourné, když se zároveň vyslovil pro „rovnováhu sil příznivou pro Ukrajinu“. Dodal, že Čína „zjevně hraje klíčovou roli v nezávislosti a respektování mezinárodního práva, což zahrnuje i suverenitu Ukrajiny“.
Peking, který k rusko-ukrajinské válce navenek zaujímá neutrální postoj, s Moskvou od začátku její invaze na Ukrajinu prohloubil vztahy a vyslovuje se pro politické urovnání konfliktu, připomíná AFP. Západ přitom Čínu opakovaně nabádá, aby hrála aktivnější roli a využívala svého vlivu na Moskvu.
„Tato válka se týká celého mezinárodního společenství,“ zdůraznil šéf francouzské diplomacie. „Jsme přesvědčeni, že nebude trvalý mír, pokud se o něm nebude jednat s Ukrajinci,“ řekl dále francouzský ministr. „V Evropě nebude bezpečí, pokud mír nebude v souladu s mezinárodním právem,“ dodal Séjourné.
Macron se staví do role lídra evropské diplomacie. Některým spojencům to vadí
Jeho čínský protějšek Wang kladl důraz na dvoustranné hospodářské vztahy mezi Čínou a Francií a podle AFP se ve svém úvodním slově na tiskové konferenci o ruské válce proti Ukrajině vůbec nezmínil. Zdůraznil, že Čína bude dovážet ještě více vysoce kvalitních výrobků a služeb z Francie, a vyjádřil naději, že Francie poskytne čínským firmám férové podnikatelské prostředí.
Vyslovil se také pro prohloubení spolupráce v oblastech leteckého a kosmického průmyslu, zemědělství či zelené transformace.
Francie, která je podobně jako Německo znepokojena mimo jiné dovozem levných elektromobilů z Číny, bude podle francouzského ministra pokračovat v jednání o snižování rizik pro francouzský trh, nehrozí ale protekcionistická opatření. Není žádoucí oddělovat se ekonomicky od Číny, na místě je ekonomická rovnováha, při které bude obchod spočívat na zdravém a udržitelném základě, prohlásil Séjourné.