Hlavní obsah

Chystaný obří balíček NATO pro Ukrajinu se Maďarsku nelíbí

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó zkritizoval chystaný obří balíček NATO s pomocí pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Řekl také, že Budapešť se nebude podílet na operacích Severoatlantické aliance, které se týkají dodávek zbraní či výcviku ukrajinských vojáků.

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó

Článek

Maďarsko, jež je členem NATO, dál pokračuje ve své rétorice, která pomoc bránící se zemi označuje za podporu války. Szijjártó ve videu zveřejněném na sociální síti kritizoval, že NATO chce do války na Ukrajině napumpovat dalších 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun).

„Mír v Evropě se tak stále víc vzdaluje, protože NATO rychle postupuje k překročení předtím společně nakreslených červených čar,“ uvedl maďarský ministr zahraničí.

Připomněl, že na zmíněných 100 miliard dolarů by se měly složit členské země Aliance v průběhu následujících pěti let. „To znamená, že NATO počítá s prodloužením války minimálně o pět let. Je to značné riziko, protože každý den války nese v sobě riziko rozšíření konfliktu,“ argumentoval Szijjártó.

Kreml: Žádné mírové rozhovory s Ukrajinou

Zahraniční

„Budeme bojovat za to, aby Maďarsko nebylo součástí tohoto šílenství,“ dodal šéf maďarské diplomacie.

Na bojišti podle něj nelze najít řešení. „Na bojišti jsou jen mrtví a ničení. Řešení se může najít pouze u jednacího stolu,“ dodal Szijjártó.

Podobný postoj prezentuje Budapešť opakovaně. Cestu, jak přimět agresora, který invazi spustil a dělá si nároky na území sousedního státu, aby přestal útočit, se však zatím diplomacii nalézt nepodařilo. A omezení dodávek pomoci, s nímž se ukrajinští obránci v poslední době potýkali, využili okupanti jen k dalším ziskům.

Chystaný balíček

Do balíčku pomoci Ukrajině ve výši 100 miliard dolarů, který zmiňoval Szijjártó, by mělo finančně přispět všech 32 členských zemí NATO. Pomoc má být rozdělená na pět let.

S návrhem přišel generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podle diplomatických zdrojů z okolí Severoatlantické aliance by měl balíček, který ještě není schválený, přispět k pokračování pomoci Ukrajině i v případě změny americké politiky po opětovném nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu. Prezidentské volby v USA se uskuteční v listopadu.

K dohodě by podle diplomatů mohlo dojít ještě před červencovým summitem lídrů NATO ve Washingtonu.

V případě schválení zmíněného balíčku by NATO mohlo podle dřívějších zpráv převzít operativní odpovědnost ukrajinské obranné kontaktní skupiny (Ramstein), která koordinuje dodávky zbraní na Ukrajinu ze zahraničí.

Jako černá a bílá. Lipavský v Budapešti se svým protějškem

Zahraniční

Výběr článků

Načítám