Článek
„Protesty farmářů na dálnicích budeme tolerovat, ale blokády letiště nebo tržiště v Rungis, kde supermarkety a restaurace z Francie i odjinud nakupují čerstvé potraviny, policie nedovolí,“ prohlásil podle listu Le Monde francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin.
Protestujícím v Rungis se odpoledne podařilo proniknout do skladovacích prostor tržiště, kde způsobili materiální škody. Policie je ale vyvedla a 79 z nich zdržela.
„Do Essonne a Loiret byly vyslány posily, zejména obrněná vozidla, aby držely volný přístup k Rungis,“ oznámil Darmanin. V Sully-sur-Loire před mostem nad Loirou podle Le Monde kordon četníků zastavil kolonu asi dvaceti traktorů.
Ministr dále uvedl, že protestů po celé zemi se ve středu účastní zhruba 10 tisíc lidí, kteří vytvořili více než stovku zátarasů. Ty stojí v okolí Paříže, ale i dalších velkých měst, mimo jiné i Lyonu.
Francouzská vláda se pokouší rozptýlit znepokojení zemědělců a přesvědčit demonstranty, aby ukončili protestní hnutí, zejména prostřednictvím nových jednání v Bruselu nebo jiných ústupků. Zatím se například vzdala plánu na zvýšení daně na naftu pro zemědělské účely.
Ministerstvo uklidňuje vinaře
Ve snaze uklidnit vinaře ministerstvo zemědělství ve středu oznámilo zčtyřnásobení „nouzového fondu pro pěstitele vína v krizových regionech“, od Bordeaux po jih údolí Rhôny na 80 milionů eur (bezmála dvě miliardy Kč). Vláda také oznámila, že je připravena financovat kampaň za likvidaci révy, aby se snížila nadprodukce vína, částkou 150 milionů eur (3,7 miliardy Kč).
Belgičtí zemědělci blokují přístav Zeebrugge
Mnozí zemědělci ve Francii, která je největším zemědělským producentem v Evropské unii, tvrdí, že čelí rostoucímu tlaku ze strany maloobchodníků na snižování cen, což ohrožuje jejich živobytí. Zemědělské odbory si stěžují také na levný dovoz potravin ze zahraničí, mimo jiné z Ukrajiny, nedostatečný přístup k vodě, nadměrnou byrokracii či ekologická pravidla.
Kromě Francie se zemědělci bouří také v Německu, Polsku či Belgii. Evropská komise proto navrhla omezit dovoz některých zemědělských produktů z Ukrajiny. U nejcitlivějších produktů, kterými jsou drůbež, vejce a cukr, bude zavedena nouzová brzda. Jejím cílem je stabilizovat dovoz na průměrném objemu dovozu v minulých dvou letech. Pokud dovoz těchto produktů uvedený objem překročí, budou znovu zavedena cla.