Článek
Předseda slovenské vlády nyní tvrdí, že pokusy o jeho likvidaci se objevují i nadále. „Měli jsme incident na Dukle, o kterém veřejnost zatím nebyla informována. Zachytili jsme velmi militantního člověka, který mě nenávidí kvůli mému postoji k Ukrajině,“ řekl Fico deníku Štandard.
Muž měl mít u sebe zbraň, ale nedostal se do zóny, kde byli politici, tak šel do zóny určené pro veřejnost. „Procházel přes rám na detektor kovů a zjistilo se, že má plně nabitou zbraň,“ tvrdí slovenský premiér.
Slovenská policie potvrdila, že eviduje pouze muže, který měl na akci problémy s doklady. Podle košické policejní mluvčí Jany Ligdayové 6. října 2024 v průběhu oslav na Dukle vstupoval šestasedmdesátiletý muž do chráněného prostoru se zbraní, kterou měl u sebe.
„Lustrací bylo zjištěno, že muž je držitelem zbrojního průkazu a je vlastníkem předmětné zbraně, ale neměl u sebe potřebné doklady,“ řekla mluvčí webu aktuality.sk s tím, že policisté muže do prostoru nepustili. „Byl zajištěn z důvodu podezření ze spáchání přestupku na úseku zbraní a střeliva. Po vykonání potřebných úkonů byl 76 letý muž propuštěn na svobodu. Přestupkový spis byl předložen k projednání na Okresní ředitelství policejního sboru Košice,“ dodala Ligdayová.
Kus štěstí
Fico se vrátil také ke květnovému atentátu v Handlové, kdy podle vlastních slov měl kus štěstí. Střelce Juraje Cintulu označil premiér za politického aktivistu „konkrétní politické strany, který chodil na konkrétní mítinky, kde byl velmi aktivní“. Fico tvrdí, že jeho rozhodnutí střílet nebylo impulzivní. „Třikrát přišel na veřejná setkání, kde jsem byl i já. Třikrát tam přišel se zbraní,“ řekl Fico. Není jasné, odkud předseda vlády ví, že Cintula chodil na zmíněná veřejná setkání ozbrojen.
Cintula využil výjezdové zasedání slovenské vlády v Handlové a z bezprostřední blízkosti vystřelil na Fica celkem pětkrát ze své pistole ČZ 75, kterou vlastnil legálně od roku 1992. Byl zadržen okamžitě po atentátu. Premiéra převezli vrtulníkem do banskobystrické nemocnice, kde mu lékaři při pětihodinové operaci zachránili život. Předseda vlády se v létě postupně vrátil do práce.
Policisté případ původně vyšetřovali jako pokus o úkladnou vraždu, necelé dva měsíce po střelbě ho překlasifikovali na teroristický čin. Nejvyšší soud Slovenské republiky však s tímto závěrem vyšetřovatelky vyslovil nesouhlas. Policie dosud nesdělila, zda u trestného činu změnila klasifikaci.