Článek
Reakce místních obyvatel na zmizení velké části nejslavnější chorvatské pláže se různí. Jedni to přičítají klimatickým změnám a obávají se, co všechno u Bolu na Brači o letošních podzimních a zimních bouří zmizí.
„Nikdy jsem nic takového nezažila,“ poznamenala o řádění bouře Boris podle webu Dalmacijadanas jedna z obyvatelek Bolu. „Je to důsledek velkých klimatických změn, to je jasné,“ doplnila.
Část nejslavnější chorvatské pláže Zlatni rat, o niž ji připravila bouře Boris
Jiní obyvatelé luxusního letoviska na ostrově Brač ale radí zachovat klid a tvrdí, že Zlatni rat se vrátí na své místo, až začne vítr foukat opačným směrem, tedy od moře.
Pláž Zlatni rat na ostrově Brač je známá svou schopností měnit tvar, což se děje kvůli kombinaci mořských proudů, větru a vln. Tyto síly neustále pohybují malými oblázky a pískem, které tvoří a pokrývají pláž.
Symbol nekonečné síly přírody
Podle webu Morski.hr přitom může dojít k významným změnám jejího tvaru. Například v lednu 2021 se na horní části pláže vytvořilo mořské jezírko ve tvaru srdce.
Mořské proudy a vítr dělají z pláže Zlatni rat podle webu jedinečnou atrakci a symbol nekonečné síly přírody. Pláž během letní sezony poskytuje vynikající podmínky pro vodní sporty, jako jsou windsurfing a kitesurfing.
Bouře provázející tlakovou níži Boris přinesla na pobřeží Jaderského moře prudké poryvy větru a přívalové deště, které tam způsobily rozsáhlé záplavy. Pod vodou se tak octla řada měst včetně historických částí Dubrovníku.
Boris ale řádil i jinde. Do Česka a okolních států střední Evropy přinesl zřejmě největší povodně za poslední desítky let. Silný a několik dní neustávající déšť meteorologové předvídali dopředu, přesto se některé oblasti nemohly dostatečně připravit na pohromu, která přišla.
Množství srážek tam totiž překonalo nejen všechny prognózy, ale i nejhorší obavy. Další součástí katastrofy, kterou Boris přinesl, byla také tlaková výše nad severovýchodní Evropou. Ta zablokovala postup Borise, který tak i s veškerou vodou uvázl nad střední Evropou.