Hlavní obsah

Chorvatsko opět řeší fekálie

Kontaminaci vody výkaly řešili zaměstnanci vodovodů a kanalizací v minulých dnech v chorvatském městě Kaštel Lukšič nedaleko Splitu. Několik lidí kvůli tomu dokonce onemocnělo, a tak se případem začala zabývat policie, píše portál Dnevnik.hr. Splašky, tentokrát z velkých výletních lodí, trápí zase ostrov Hvar.

Foto: Profimedia.cz

Západ slunce u chorvatského městečka Kaštel Lukšič nedaleko Splitu

Článek

Hygienická inspekce podle portálu nejprve poslala do postižené oblasti cisterny s pitnou vodou a pak tam zkontrolovala 12 studní, které byly následně vyčištěny a dezinfikovány.

„Odběrem vzorků jsme se ujistili, že voda z nich je už vhodná k pití, ale pak jsme zkontrolovali další dvě studny a výsledky byly opět katastrofální,“ uvedl Ivica Perič, technický ředitel splitské pobočky vodovodů a kanalizací.

„Ve vzorcích bylo všechno, co se běžně vyskytuje v kanalizaci, ale ve zdroji pitné vody nemá co dělat,“ řekl Perič.

Chorvatský hotel údajně vypouští fekálie do zátoky, kde se koupou turisté

Evropa

Ukázalo se tak, že situace je mnohem komplikovanější a vše ukazuje na špatný technický stav kanalizace.

Za znečištěním také mohou být septiky, které se na mnoha místech v Chorvatsku stále používají. Navíc péče o ně a jejich vyvážení je podle portálu mnohde problematická.

Fekálie se ale opakovaně objevují v Chorvatsku také kolem pláží. Jejich výskyt padá většinou na hlavu nezodpovědných provozovatelů velkých výletních lodí. Ti podle listu Slobodna Dalmacija vypouštějí do moře nejen exkrementy, ale třeba také přepálený olej z kuchyní.

Například na Hvaru u města Jelsa se podle listu objevují splašky nejčastěji odpoledne, kdy se lodě z ostrova vrací na pevninu. Vítr a mořské proudy pak znečištění zaženou k pobřeží.

Chorvatskou pláž kontaminoval vysoce toxický azbest

Evropa

„Darmo mluvit – ráno máme křišťálově čisté a modré moře a odpoledne je všechno hnědé,“ posteskl si Veljko Drinković, úředník z místní centrály cestovního ruchu, který se dožaduje, aby věc vyšetřily příslušné úřady a chystá se oslovit i ministerstvo cestovního ruchu.

Výkaly na plážích se loni podle listu objevily například v Zadaru či Makarské. Tam se ale do moře nejspíš dostaly z hotelové kanalizace, která často ústí přímo do moře.

Největší rozruch ale zatím vyvolala informace portálu Danas o rakovinotvorném azbestu, kterým je kontaminována pláž Kosica v rybářské vesničce Vranjic nedaleko Splitu. Desítky let ho tam vypouštěla dnes již neexistující továrna.

Výběr článků

Načítám