Článek
Kosovany pobouřilo víkendové vypravení srbského vlaku na sever Kosova, kde žije převážně srbská menšina, jež odmítá přináležitost ke Kosovu. Vlak měl zahájit otevření pravidelné linky. S tím ale Priština nesouhlasila.
Podle kosovského prezidenta to byla provokace Bělehradu s cílem vytvořit záminku pro vojenský zásah a anexi.
„Srbským záměrem je použít tento vlak, který dostali darem od Ruska, nejprve k tomu, aby odřízli severní část Kosova a poté, aby ho připojili k Srbsku,“ řekl Thaçi agentuře Reuters.
Dodal, že jde „o krymský model“, tedy podobný scénář jako v případě ruského záboru Krymského poloostrova před třemi lety.
Srbský vlak byl ozdoben srbskými barvami a kresbami kostelů, klášterů a středověkých měst a také nesl nápis „Kosovo je Srbsko” ve 20 světových jazycích. Kromě hostesek v oděvech v národních barvách byl k vidění i muž v srbském národním kroji.
Vlak nakonec do Kosovské Mitrovice nedojel, u hranic se otočil a vrátil se do Bělehradu. Srbové tvrdí, že dostali informace o plánovaném přepadení kosovskými Albánci, podle jiné verze soupravu zastavily speciální kosovské jednotky.
Srbský prezident Tomislav Nikolić řekl, že z toho je patrné, že Kosovo chce válku se Srbskem.
Bývalá srbská provincie Kosovo vyhlásila jednostrannou nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad ji ale nikdy neuznal, stejně jako část mezinárodního společenství v čele s Ruskem. Česká republika odtržení a osamostatnění uznala.