Článek
Premiéři obou zemí jsou známí svými kritickými postoji k fungování Evropské unie a nepodporují vojenskou pomoc Ukrajině.
„Jsme za okamžité ukončení války na Ukrajině a odmítáme všechny válečné operace, jejichž cílem je prodlužovat tuto válku,“ řekl Fico na společné tiskové konferenci. „Tato situace nemá válečné řešení, proto je potřeba podporovat mírové iniciativy,“ zdůraznil Orbán.
Podle předsedy maďarské vlády je chyba, že Ukrajina blokuje dodávky ruského plynu do Evropy. „Takto bude velmi těžké pro Ukrajinu přiblížit se k Evropské unii. Měli by projevovat mnohem větší míru pochopení a zohledňovat naše ekonomické zájmy,“ dodal Orbán.
Kritika Evropské unie
Fico připustil, že společně s Orbánem mají kritický pohled na současné fungování Evropské unie. „Síla Evropské unie bude v tom, pokud bude respektovat názory suverénních členských států,“ řekl předseda slovenské vlády. Fico pak bez jakýchkoli důkazů uvedl, že „Západ organizuje majdany v Srbsku a v Gruzii“.
Premiéři obou zemí jsou za udržení práva veta v Evropské unii. „Zrušení práva veta je krokem ke zrušení Evropské unie,“ zdůraznil předseda slovenské vlády. „Brusel negarantuje suverenitu a není strážcem demokracie. V Bruselu jsou byrokraté, kteří vůbec nejsou přáteli demokracie,“ dodal Orbán.
Fico požádal Orbána, aby oživil spolupráci Visegrádské čtyřky, která v posledním období skomírá. „Spolupráce v rámci V4 byla úmyslně zničena a zlikvidována, protože velcí hráči v Evropské unii si nepřáli, aby v ní existovala regionální spolupráce, která reprezentovala přes 60 milionů obyvatel a zabezpečovala, že tyto čtyři země dokázaly prosazovat své vlastní národní zájmy,“ dodal Fico.
Předseda slovenské vlády označil slovensko-maďarské vztahy za nadstandardní. Toto slovní spojení se od rozdělení Československa používalo pro označení slovensko-českých vztahů, ale v posledním období se politici obou zemí setkávají jen sporadicky. Důvodem je různý postoj Česka a Slovenska ke konfliktu na Ukrajině, která přes tři roky čelí ruské agresi.