Hlavní obsah

Charlie Hebdo je 10 let po tragédii „nezničitelný“

3:08
3:08

Poslechněte si tento článek

Karikatura oslavující existenci týdeníku Charlie Hebdo s nápisem Nezničitelný! je titulní strana speciálního vydání týdeníku. Vyšla v úterý, deset let po džihádistickém útoku, který zdecimoval část redakce. Dvanáct lidí tehdy zemřelo. Čtyři strany jsou věnovány karikaturám vybraným v soutěži, které zesměšňují boha a náboženské představitele.

Foto: Profimedia.cz

Titulní stranu vydání zdobí karikatura oslavující existenci týdeníku s nápisem Nezničitelný!

Článek

„Satira se vyznačuje ctností, která nám pomohla překonat tragické roky: optimismus. Pokud se chceme smát, je to proto, že chceme žít. Smích, ironie, karikatura jsou projevy optimismu. Ať se stane cokoli, ať už dramatického, nebo šťastného, touha smát se nikdy nezmizí,“ uvedl Laurent Sourisseau zvaný Riss, šéfredaktor týdeníku Charlie Hebdo.

Týdeník tvrdí, že po vyhlášení mezinárodní kreslířské soutěže dostal 350 kreseb. Pro toto speciální výroční číslo vybral téměř čtyřicet „nejpůsobivějších a nejdokonalejších“ kreseb z celého světa.

Jedna z kreseb zobrazuje matku, jak říká svému dítěti v ruinách Gazy: „Jeden bůh je ok, ale tři už škodí“. Na dalším je zase starý muž představující Boha, jak leží na gauči a stěžuje si svému psychoanalytikovi: „Nevěřím si…“

Foto: Profimedia.cz

Čtyři strany jsou věnovány karikaturám vybraným v soutěži, které zesměšňují boha a náboženské představitele.

Charlie Hebdo zveřejnil výsledky studie agentury Ifop z loňského červnu, z nichž vyplývá, že 76 procent Francouzů se domnívá, že „svoboda projevu je základním právem“ a že „svoboda karikatury je jeho součástí“.

„V roce 2012 si to myslelo pouze 58 procent. Nárůst o téměř 20 procentních bodů za dvanáct let není málo. Můžeme to nazvat budíčkem: o tom, že by se Francouzi zřekli historického práva karikovat všechny mocnosti a všechny jejich představitele, nemůže být řeč, tím spíše, když to považujeme za ohrožené,“ napsal Gérard Biard ve sloupku tohoto jubilejního vydání.

Foto: Profimedia.cz

Týdeník na konci roku 2024 vyhlásil mezinárodní soutěž, v níž vyzval karikaturisty, aby zaslali svá nejvtipnější a nejdrsnější vyobrazení boha.

Plných 62 procent dotázaných uvedlo, že jsou pro „právo kritizovat náboženské přesvědčení, symbol nebo dogma pobuřujícím způsobem“, před pěti lety to bylo pouhých 50 procent. „A navzdory všem předpokladům je jich stále 53 procent mezi muslimy a 59 procent mezi katolíky,“ poznamenal šéfredaktor.

Tradice francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo sahá do roku 1969 a novodobá historie se píše od roku 1992, kdy začal po více než desetileté přestávce znovu vycházet. Jde o levicové periodikum známé svou nesmiřitelností k chování politiků, policie, bankéřů a představitelů církví. V současnosti má podle agentury AFP 30 tisíc předplatitelů a na novinových stáncích se prodává kolem 20 tisíc výtisků.

Vysmívej se Bohu. Charlie Hebdo 10 let po islamistickém masakru zveřejní nejdrsnější karikatury

Zahraniční

Výběr článků

Načítám