Článek
Narodil se 14. listopadu 1948 jako Charles Philip Arthur George vévodovi z Edinburghu Phillipovi a následnici trůnu Alžbětě. S narozením mu připadl titul prince z Edinburghu. V té době vládl jeho dědeček Jiří VI., Charles se zařadil na druhé místo v následnické linii za svou matku Alžbětu.
Má 3 mladší sourozence – sestru Annu a bratry Andrewa s Edwardem. V únoru 1952 Jiří VI. zemřel, Alžběta se stala královnou a Karel ve třech letech povýšil na následníka. Tuto pozici zastával 70 let, nejdéle v britské historii. Králem se stal 8. září 2022.
Britská královna Alžběta II.: Nejdéle vládnoucí žena v dějinách
V roce 1958 obdržel od matky titul Prince of Wales, který je vyhrazen nejvýše postavenému člověku v nástupnické linii. Jeho plný titul tak zněl „Jeho královská Výsost kníže z Walesu“ (His Royal Highness Prince of Wales). Korunovace se ale konala až o 11 let později.
Karel absolvoval výcvik v námořnictvu i letectvu, studoval archeologii, od níž přešel ke studiu historie. V roce 1970 se v ní stal bakalářem na univerzitě v Cambridgi. Žádný předchozí následník trůnu vysokoškolský titul nezískal. O pět let později mu stejná škola udělila magisterský titul.
Manželství s Dianou
V roce 1981 se oženil s Dianou Frances Spencerovou. Pocházela ze šlechtické rodiny velmi blízké panovnickému rodu.
Seznámili se o čtyři roky dříve, když Karel chodil s její starší sestrou Sarah. Mezi novomanželi byl věkový rozdíl téměř 13 let, svatba se konala necelý měsíc po Dianiných 20. narozeninách.
O rok později se jim narodil syn William, v roce 1984 další syn Henry (známější jako Harry). William se zařadil v následnické linii na druhé místo před všemi svými pozdějšími dětmi v pořadí jejich narození.
William, kníže z Walesu: Bojovník za posílení duševního zdraví
Svazek s Dianou však za pevný nešlo označit, oba udržovali mimomanželské vztahy. V roce 1992 vyšel životopis Diana: Její pravdivý příběh, v němž autor Andrew Morton zveřejnil informace o vztahu knížete Charlese s vdanou Camillou Parkerovou Bowlesovou. S ní již chodil v 70. letech a zůstali si blízcí. Aféru podpořilo i zveřejnění nahrávek telefonátů mezi ním a Camillou v bulvárním tisku o rok později.
Karel a Diana již v té době žili odloučeně a v roce 1996 se rozvedli. Diana zůstala velmi oblíbená zejména pro svou charitativní činnost. O rok později však zahynula v Paříži při autonehodě.
Princezna Diana Charlese záměrně ponižovala, odhalily tajné deníky královského životopisce
Druhé manželství
V roce 2005 se Karel oženil s Camillou Parkerovou Bowlesovou. Pro oba šlo o vstup do druhého svazku, místo církevního se konal občanský obřad. Královna Alžběta II. se jej nezúčastnila. Ze svého úřadu byla hlavou Anglikánské církve, která sňatek rozvedených lidí nepodporuje.
Svatba byla původně plánována na 8. duben, ale nakonec se o jeden den odložila, aby Karel mohl předtím jet na pohřeb papeže Jana Pavla II.
Camilla se rozhodla nevyužívat titul „kněžna z Walesu“, na který jako manželka knížete měla nárok. Britové jej mají spojený s předchozí držitelkou Dianou. Místo toho byla známá jako vévodkyně z Cornwallu podle dalšího tehdejšího Karlova titulu.
Když Karel nastoupil na trůn, oznámil, že Camilla ponese titul „queen consort“ (lze volně přeložit jako královna-manželka). Stejné přání vyjádřila Alžběta II. Camilla před svatbou naopak prohlásila, že se takto označovat nechce a vystačí jako „princess consort“. Obdobně manžel Alžběty II. Philip nebyl králem.
Karel III. má podle svých spolupracovníků v oblibě Českou republiku, zemi několikrát navštívil. K jeho koníčkům patří i malba, rybaření a sport, v minulosti hrával pólo.
Princ Charles už prodal obrazy za stovky miliónů
Královské jméno
Ihned po nástupu na trůn zvolil své vladařské jméno Karel. Stal se tak Karlem III. O této volbě se dlouho spekulovalo, nebyla však jistá. Předchozí dva vladaři tohoto jména byli spojeni s temnějšími časy monarchie.
Karel I. z rodu Stuartovců byl v roce 1649 popraven za vlastizradu po prohrané občanské válce, kterou vedl proti Parlamentu. Nastolená republika však vydržela jen několik let, monarchie byla obnovena v roce 1660 a na trůn usedl jeho syn Karel II. Ani ten však s Parlamentem příliš nevycházel a od roku 1681 do své smrti o čtyři roky později vládl absolutisticky. Navíc měl bezpočet milenek.
V čele Commonwealthu stane po královně Alžbětě princ Charles
Karel se stal králem v roce 2022 ve věku 73 let jako nejstarší nový panovník v britských dějinách. Překnonal rekord Viléma IV., který nastoupil na trůn v roce 1830 ve věku 64 let.
Dlouhodobě se předpokládalo, že nemá v úmyslu ustoupit a převést vládu na dalšího v pořadí – Williama, staršího ze svých synů. V roce 2018 byl potvrzen jako budoucí hlava Commonwealthu, sdružení Spojeného království a několika desítek jeho dominií a dřívějších kolonií.
Veřejné aktivity
V roce 1976 založil charitativní organizaci Prince's Trust. Zaměřuje se na pomoc mladým lidem, kteří bojují s psychickými obtížemi či čelí nezaměstnanosti. Coby patron či vedoucí postava reprezentuje Karel přes 400 charit.
V roce 2012 se objevil na obrazovce BBC Scotland, moderoval předpověď počasí. Zaměstnanci televize mu do čtecího zařízení připravili text s neobvyklým zaměřením na sídla královské rodiny ve Skotsku.
Karel opatřil řadu knih úvodním slovem, sám je autorem několika publikací. V roce 1980 vyšla dětská kniha The Old Man of Lochnagar (Starý muž z Lochnagaru). Vize Británie přináší jeho pohled na architekturu. Míní, že výjimečný charakter britských měst má být zachován.