Článek
Záchranáři předpokládají, že v sutinách zůstává několik desítek lidí, i vyproštění mrtvých je podle nich důležité kvůli pozůstalým.
Vyprošťování těch, kteří neštěstí nepřežili, je rovněž důležité nejen kvůli následnému pokračování v posunu hlouběji do zříceného domu, ale rovněž pro příbuzné, kteří práci sledují přímo na místě, uvedl Kozák.
Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů v úterý večer. Kozák už dřív uvedl, že jedna budova má patra zřícená na sobě, druhá je sesunutá.
Švédové pomáhají Turkům. Ti jim přitom hází klacky pod nohy kvůli NATO
„Nepřestáváme pracovat, střídáme se v šestihodinových směnách,“ uvedl dnes Kozák a zveřejnil na Twitteru i video z činnosti českých hasičů v Turecku. Češi podle mluvčího také vytvořili pro potřeby kolegů z ostatních záchranářských týmů v Adyiamanu malou skupinu pro rychlé nasazení, tvoří ji kynolog a velitel vybavený štěrbinovou kamerou.
„Tato skupina označila dvě místa s předpokládaným výskytem živých osob. Jejich vyproštění potrvá deset až 20 hodin, postarají se o něj kolegové z těžkého USAR týmu z Alžíru,“ doplnil po poledni k situaci v Adyiamanu Kozák.
Ve městě mají podle něj základny také týmy z Tchaj-wanu, Pákistánu či Arménie. Pomáhají rovněž místní policisté, četnictvo, což je obdoba české vojenské policie, a dobrovolníci.
„Do našeho tábora dnes dorazil velvyslanec v Turecku Pavel Vacek,“ uvedl také Kozák. Nikdo ze členů českého USAR týmu se podle mluvčího zatím nezranil. „Tým nemá potíže ani v oblasti zabezpečení dodávky pohonných hmot, vody či potravin,“ dodal.
Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si vyžádalo přes 20 000 obětí. V Turecku podle úřadů zahynulo nejméně 17 134 lidí, syrská vláda i opozice hlásí nejméně 3277 mrtvých.
Zraněných je téměř 64 000 lidí, řekl dnes podle agentury Anadolu v parlamentu turecký viceprezident Fuat Oktay. Záchranné práce v Sýrii zejména v oblastech ovládaných povstalci postupují kvůli nedostatku techniky mnohem pomaleji než v Turecku.
Mezi oběťmi zemětřesení v Turecku je i Češka, která v zemi dlouhodobě žila právě v provincii Adiyaman. Žádní další Češi podle českého velvyslance Vacka nyní nejsou mezi pohřešovanými nebo zraněnými.
Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i kynologové se psy, statik či lékař.