Článek
„Na slovenskou žádost jsme postavili u Liptovského Mikuláše humanitární tábor pro 400 uprchlíků z Ukrajiny. Přivezli jsme stany a potřebné zázemí. Budeme ho provozovat minimálně měsíc,“ uvedla armáda.
Na slovenskou žádost jsme postavili u Liptovského Mikuláše humanitární tábor pro čtyři sta uprchlíků z Ukrajiny. Přivezli jsme stany a potřebné zázemí. Budeme ho provozovat minimálně měsíc. #JsmeArmada #WeAreNATO #StandWithUkraine pic.twitter.com/uqYSNnbdbD
— Armáda ČR (@ArmadaCR) March 10, 2022
Na Slovensko v pondělí vyjeli logistici z Pardubic a Lipníku nad Bečvou. Na místě nyní působí v rámci společného cvičení. Většina vojáků se následně ze země vrátí a s provozem tábora bude pomáhat asi dvacítka příslušníků české armády.
Nabídněme i gripeny, chce Bartošek
Slovenská i česká vláda již jejich působení v počtu až 50 vojáků schválily, ve čtvrtek vyslání odsouhlasil branný výbor české Sněmovny. A to v rámci mandátu pro až 650 vojáků, z nichž většina bude na Slovensku působit u mnohonárodní jednotky Severoatlantické aliance. Kromě Česka a Slovenska se do ní zapojí i Německo, Polsko, Nizozemsko, Slovinsko a Spojené státy.
Posilování východního křídla NATO: Česko pošle na Slovensko šest stovek vojáků
NATO jejím zřízením reaguje na ruskou agresi na Ukrajině. Podobné jednotky vzniknou také v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Vyslání českých vojáků pro humanitární i alianční misi musí ještě schválit obě komory Parlamentu.
Česká republika zároveň na pomoc svému východnímu sousedovi při zvládání migrace Ukrajinců prchajících před válkou poslala policisty. Podle místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) by Česko také mělo Slovensku nabídnout, že české gripeny budou hlídat jeho vzdušný prostor do doby, než dostane moderní stíhací stroje z USA. Řekl to na čtvrteční bezpečnostní konferenci na Pražském hradě. Působení letadel na území druhého státu umožňuje smlouva, kterou Česká republika a Slovensko již dříve uzavřely.