Článek
„Neuplyne jediný den, aby česká cizinecká policie nedopadla desítky uprchlíků. V mezinárodních rychlících nebo na hraničních přechodech s Rakouskem a SR zadržuje Syřany, Afghánce nebo Eritrejce, kteří přišli tzv. balkánskou cestou do Maďarska a chtějí jet dále na sever,“ konstatuje deník.
Dodává, že od doby, kdy Praha masivně zesílila policejní kontroly, se ČR stává pro mnohé migranty konečnou stanicí. V zemi, kterou řada z nich vůbec nezná a v níž zjevně nejsou vítáni.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Se zadrženými se jedná jako s ilegálními imigranty. Důvod, proč jsou běženci vůbec zadržováni, když zemí chtějí jen projet, vysvětluje ministerstvo vnitra azylovým zákonem.
Ten předepisuje, že cizinci bez příslušného povolení k pobytu a dokladů musí být po dobu řešení jejich případu zadržováni, podotýká FR.
Jedním z největších detenčních center je zařízení v Bělé pod Bezdězem, kde nyní čeká zhruba 500 lidí.
„Tábor je obehnán čtyři metry vysokým plotem s ostnatým drátem. Běženci musí odevzdat cennosti a mobily, z jejich hotovosti si pak stát strhává náklady za nedobrovolný pobyt,“ líčí deník situaci.
Stížnosti na nedostatek jídla
Jeden Pákistánec, který je na cestě půl roku, vypověděl pro server Aktuálně.cz, o který se německý deník opírá, že je zde zadržován třicet dní a že jsou problémy s nedostatkem jídla.
Nevládní organizace ubytovací centra kritizují i kvůli tomu, že jsou zde rodiny a nezletilí.
Nelíbí se jim také fakt, že lidé nemohou ze střediska svobodně odcházet a přicházet.
Názor o nelegálnosti zadržování běženců sdílejí i soudy, které žadatelům o azyl v žalobách dávají za pravdu a nařizují jejich propuštění, uzavírá FR.