Článek
Českou delegaci vedl náměstek ministra zahraničních věcí Jan Marian, který nabídl za ČR pomoc hlavně v oblasti jaderné bezpečnosti a stíhání ruských válečných zločinů.
V Džiddě se v sobotu sešli diplomaté a vládní či prezidentští poradci z asi čtyř desítek zemí, aby jednali o principech ukončení ruské války na Ukrajině. Moskva pozvána nebyla.
„Ruská armáda musí opustit ukrajinské území. O míru a jeho podmínkách musí rozhodnout Ukrajina. Češi mají historickou zkušenost s jednáním o nás bez nás a vnucenými územními ústupky. Za Česko jsem nabídl pomoc v naplňování mírového plánu, zejména v oblasti jaderné bezpečnosti a stíhání ruských válečných zločinů,“ uvedl Marian.
Na okraj konference jednal český diplomat se zástupci Kanady, Británie, Jižní Koreje a vedoucím kanceláře ukrajinského prezidenta Andrijem Jermakem. „Zastoupení Česka na konzultacích na vysoké úrovni vychází z naší silné a dlouhodobé podpory Ukrajiny,“ uvedl Černínský palác, který zároveň vnímá konferenci jako další možnost, jak mluvit se zeměmi globálního jihu.
V Saúdské Arábii začalo jednání o míru na Ukrajině, Rusko pozváno nebylo
Mírový plán ukrajinské hlavy státu mimo jiné požaduje stažení ruských vojsk z Ukrajiny a obnovu ukrajinské územní celistvosti. Je v něm zahrnuto také potrestání ruských válečných zločinů a radiační a jaderná bezpečnost s důrazem na obnovení bezpečnosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny, kterou nyní okupují ruská vojska a nachází se velmi blízko frontové linie.
Přesvědčit rozvojový jih
Přesvědčit velké země rozvojového jihu, jako je Brazílie či Indie, ke shodě se Západem ohledně řešení konfliktu, který rozpoutalo loni v únoru Rusko svým vpádem do sousední země, bylo podle tiskových agentur hlavním cílem rozhovorů.
Důležitá byla účast čínského zástupce. Podle agentury DPA i dalších zdrojů se neočekává ze schůzky závěrečné prohlášení, podle AFP některé delegace v neděli plánují bilaterální jednání.