Článek
Podle Generálního konzula České republiky v Istanbulu Jiřího Čisteckého bylo cílem akce zdůraznit význam mezikulturního porozumění coby jednoho z hlavních principů evropské politiky.
„Pozvali jsme zástupce Alevitů, Arménů, Asyřanů, Kurdů, Řeků, Romů, Sefardů, sunnitů, ale i několik Čechů a Slováků, aby se společně s námi sešli a ukázali nám, jak silné a krásné je, když lidé sdílejí společný cíl,“ řekl Čistecký.
Dodal, že akce podtrhuje důležitost menšin, které významně spoluvytvářejí charakter mnohonárodnostních společenství, jakými jsou Turecko – a zvláště Istanbul –, ale i Evropská unie a Česká republika, a které zásadně přispívají k jejich prosperitě a obohacují jejich kulturní i každodenní život.
Fiala a von der Leyenová v deštivé Litomyšli. Česko přebírá předsednictví EU
Praktickou ukázku spolupráce jednotlivých komunit si vzal na starost slovenský židovský umělec, žijící od rozdělení federace v Praze, Péter Győri. Zinscenoval působivé představení kombinující umění jednotlivých etnik a náboženství.
„Naprostá většina účinkujících se viděla dnes poprvé naživo. Věřím, že i naše společná hudba je důkaz, že vzájemná tolerance je základ společné existence,“ řekl tisícihlavému obecenstvu autor projektu.
V něm jako živý důkaz tolerance a soužití různých vyznání a národů sedělo šest vůdců náboženských komunit, jež působí v Turecku kromě většinových muslimů.
Ekumenického patriarchu ortodoxní církve, vrchního rabína v Turecku, arménského patriarchu, patriarchu syrské katolické církve a syrského ortodoxního patriarchu při sledování umělců doplnil představitel české židovské menšiny vrchní rabín Karol Sidon. Akce trvala přibližně dvě a půl hodiny, vystupující sklidili zasloužený mohutný aplaus ve stoje.
Samotný projekt spojující kultury a náboženství nazvaný Světlo porozumění se podle jeho autora Győriho konal poprvé v roce 2004 v pražské Španělské synagoze. V budoucnu je naplánován také v dalších zemích, např. v Izraeli.