Článek
„Stíháme, identifikujeme a monitorujeme vzdušné cíle. V případě potřeby jsme připraveni zakročit,“ uvedla armáda v doprovodném textu na Twitteru.
Na záběrech jsou ruské stroje Il-20 (v alianční terminologii Coot), určené pro radioelektronický průzkum, transportní An-124 Ruslan (v NATO označovaný jako Condor) a průzkumný An-30 (Clank).
Bližší podrobnosti k ostrým startům českých gripenů armáda z taktických důvodů sdělovat nechce. Litevské ministerstvo obrany nicméně na svém webu uvedlo, že alianční letouny během minulého týdne vzlétly k ruským strojům celkem pětkrát. Mířily k hranicím s Ruskem a Běloruskem, aby identifikovaly a doprovodily ruská letadla.
Například 12. května vzlétly k letounu Il-20, který letěl z Kaliningradu do Ruska. Stroj neměl zapnutý letový odpovídač. O tři dny později zasahovaly u letounu Il-76, který neměl letový plán ani zapnutý odpovídač.
Přes 40 ostrých startů
Server natoaktual.cz na počátku minulého týdne napsal, že od počátku dubna, kdy ochranu vzdušného prostoru Pobaltí převzali čeští a španělští letci, bylo zaznamenáno 46 tzv. ostrých startů k nekomunikujícím ruským vojenským strojům. Z nich 26 tvořily zvláštní hlídkové lety podél ruských a běloruských hranic, které alianční velitelství zavedlo bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu a které řadí do kategorie ostrých pohotovostních startů, takzvaných Alfa Scramble.
České gripeny převzaly dohled nad vzdušným prostorem Pobaltí 1. dubna. Na letišti v litevském Šiauliai budou působit do konce července. Jde o sedmé nasazení českých gripenů k ochraně vzdušného prostoru členských států Severoatlantické aliance, v Pobaltí jsou počtvrté.
Za úkol mají zasahovat proti letounům nedodržujícím pravidla mezinárodního leteckého provozu. Oproti minulosti jsou v Pobaltí v době prudkého zhoršení bezpečnostní situace po ruské invazi na Ukrajinu.