Článek
„Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom jim dali šanci pokračovat v této veledůležité roli,“ řekl pro The Financial Times Fiala s tím, že v mládí toto rádio sám poslouchal. „Vím, co to pro mě znamenalo v dobách komunismu,“ dodal.
Fiala dále vyzval „ke koalici států pro evropské řešení“. Řekl, že je velmi hrdý na to, že Praha hostí RFE/RL, a doufá, že zůstane i nadále v českém hlavním městě, odkud vysílá již od roku 1995.
Česká vláda konzultuje se sedmi dalšími zeměmi EU způsob, jak najít nové finanční prostředky pro RFE/RL. Ministr zahraničí Jan Lipavský dokonce navrhl, aby si rádio pod svá křídla vzala Evropa. Roční rozpočet stanice je 2,87 miliardy korun.
„Pokud v tom vidíme hodnotu, pak má smysl uvažovat o způsobech, jak zajistit její budoucnost včetně možnosti její koupě,“ uvedl podle FT. RFE/RL je nezisková organizace založená americkým Kongresem. V Česku funguje jako odštěpný závod zahraniční společnosti.
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák na síti X uvedl, že společné prohlášení vyzývající k podpoře RFE/RL podpořilo již 12 států včetně Dánska a Finska. „Vypadá to nadějně,“ uvedl.
RFE/RL vysílá z Prahy do 23 zemí včetně Ruska, Ukrajiny, Íránu, Afghánistánu či Pákistánu. Má zhruba 47 milionů posluchačů denně a zaměstnává na 1700 zaměstnanců.
Elon Musk, který vede poradní orgán zvaný americké „ministerstvo“ pro efektivitu (DOGE), chtěl zastavit financování kvůli tomu, že podle něj RFE/RL vedou „radikální levicoví blázni, kteří si povídají sami se sebou a přitom zapalují 1 miliardu dolarů ročně z peněz amerických daňových poplatníků“, cituje Muska FT.
Rádio doufá, že se mu podaří toto rozhodnutí zvrátit u soudu. První úspěch již zaznamenalo tento týden, kdy americké soudy na žádost rádia rozhodly o uvolnění částky 7,5 milionu dolarů (asi 173 milionů korun) na fungování vysílání. Tyto peníze přitom již dříve v březnu uvolnil americký Kongres, nicméně Agentura Spojených států pro globální média (USAGM) tyto finance odmítala uvolnit.