Článek
Na takzvané mapě cestovatele patří Chorvatsko do červené kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy. Seznam české ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Spolu s Chorvatskem budou od pondělí v červené kategorii také Bulharsko, Belgie, Irsko, Kypr, Norsko, Lotyšsko, Lucembursko, Slovensko, Německo, Rakousko, Rumunsko, Řecko a Švýcarsko.
Prvním zájemcům o očkování dosud hrozilo, že by se do Chorvatska nepodívali už od počátku listopadu, tedy devět měsíců po poslední dávce. Centrální rezervační systém a s ním i první fáze očkování byl totiž spuštěn v polovině letošního ledna. Druhou dávku tak lidé nad osmdesát let dostali první týden v únoru.
🇨🇿🇭🇷 Dobrá zpráva pro očkované! Chorvatské úřady povolily, že plně očkovaní Češi mohou do země přicestovat ještě rok od závěrečné dávky. Doba platnosti vakcíny se tak prodlužuje z původních 270 na 365 dnů.
— Jakub Kulhanek (@JakubKulhanek) October 2, 2021
Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář. Ukončené očkování má v Česku necelých šest milionů lidí.
V Chorvatsku za uplynulý den přibylo 1061 případů nákazy koronavirem a osm úmrtí spojených s covidem-19. Počty nakažených se v posledních týdnech zvyšují. Takzvaných aktivních případů je v zemi zhruba se čtyřmi miliony obyvatel 7100, na 738 lidí je s covidem-19 v nemocnici. Plně očkována je zhruba polovina dospělého obyvatelstva.