Článek
Červené trojúhelníky směřující dolů – symbol, který bývá v posledních týdnech k vidění v Berlíně stále častěji. Kromě veřejných míst, jako je náměstí Hermannplatz, ho radikálové nastříkali také nad vchodem do techno klubu About Blank, na zdi Humboldtovy univerzity či v oblíbené hospodě Bajszel v Neuköllnu.
„To, co se na první pohled může zdát neškodné, ukazuje obrovskou podporu teroru. Je to proto, že Hamás ve svých propagandistických videích používá červené trojúhelníky k označení svých nepřátel a označení cílů útoku,“ objasňuje v rozhovoru pro televizi ZDF Tom Khaled Würdemann, odborník na Blízký východ.
K tomuto cejchu se Hamás uchýlil i ve videích s válečnými scénami krátce po masakru ze 7. října, dodal s tím, že místa, která se staví na stranu Izraele a zejména proti antisemitismu, se v Berlíně stále častěji stávají terčem těchto označení.
Islamisté v Berlíně žádali vznik chalífátu. Demonstraci pořádali uprostřed noci
Izrael podporující hospoda
Terčem tohoto označení se v noci na 20. května stala také hospoda Bajszel v Neuköllnu, kde se pravidelně konají akce proti antisemitismu, rasismu a islamismu. Ve svém prohlášení na Facebooku to organizátoři z Bajszelu uvedli jasně:
„Včera byl Bajszel olepen červenými trojúhelníky. Symbolika tohoto činu je zřejmá: islámská teroristická organizace Hamás a její přátelé identifikují svůj cíl. Nenecháme se zastrašit takovými zbabělými výhrůžnými gesty a budeme i nadále kritizovat všechny formy antisemitismu a projevovat solidaritu se všemi oběťmi antisemitského teroru,“ napsala restaurace 21. května na svůj Facebook.
Gestern wurden die ProgrammSchänke Bajszel mit roten Dreiecken beklebt. Die Symbolik dieser Aktion ist evident: Die...
Posted by Bajszel on Tuesday, May 21, 2024
„Ocejchování červeným trojúhelníkem ve mě zanechává znechucení. Především se to dotýká našich židovských hostů,“ vysvětlil jeden z provozovatelů. Antisemitské nepřátelství vůči levicové a Izrael podporující hospodě není ničím novým.
„V Neuköllnu převládá antisemitské klima, které tady panovalo i před 7. říjnem,“ vysvětluje provozovatel. „Na tento antisemitismus upozorňujeme již léta a zdůrazňujeme, že se zde Židé bojí.“ Uvedl, že akce, která v baru byla 13. září, tedy ještě před útokem Hamásu na Izrael, se musela konat za dohledu bezpečnostní služby, protože protivníci dopředu pohrozili „zúčtováním“.
Berlínská univerzita: zkopání židovského studenta je jen špička ledovce
Od 7. října však podle něj nabyly nepřátelské projevy jiného rozměru. V listopadu 2023 například několik lidí strhalo plakáty izraelských rukojmích a antisemitsky uráželo provozovatele.
„Sedmý říjen přinesl jasnou radikalizaci. V ulicích nyní dominuje symbolika Hamásu a intifády. Dochází k útokům na hebrejsky mluvící lidi a k vystoupením otevřených příznivců teroru,“ hodnotí situaci v Neuköllnu další z majitelů.
Zakažme ten symbol
Symbol a další graffiti Hamásu hyzdí i univerzity, mimo jiné minulý týden Humboldtovu univerzitu, poté co propalestinští studenti obsadili některé budovy. Univerzita oznámila, že podala trestní oznámení za používání znaků zakázané organizace.
Gerade vor dem Hintergrund des heute publizierten Videos von der Entführung der jungen israelischen Soldatinnen sind die Parolen, die heute von Studierenden an die Wände der sozwis. Fakultät der Humboldt Universität während der Besetzung geschmiert wurden, umso verstörender. 1/ pic.twitter.com/bAsjClhaHB
— Anastasia Tikhomirova (@athmrva) May 22, 2024
Budovu vyklidila policie, když podle médií policie v rámci vystěhování vyvedla z kampusu asi 140 lidí a podala 25 trestních oznámení.
Kvůli nárůstu incidentů se nyní berlínská senátorka pro vnitro Iris Sprangerová (SPD) v listu Der Tagesspiegel vyslovila pro zákaz symbolu sympatizantů Hamásu.
Odpovědnost však nese spolková vláda. „Vydala jsem zákaz aktivit ve prospěch Hamásu,“ prohlásila Nancy Faeserová, spolková ministryně vnitra, v diskusním pořadu televize ARD s tím, že postih se vztahuje „na všechny, kdo se snaží o jeho podporu“. Neupřesnila však, jak úřady zakročí.