Článek
Úmrtí kojence na černý kašel ve Štýrském Hradci potvrdila šéfka tamních hygieniků Eva Winterová, uvedl server deníku Kleine Zeitung. Upozornila přitom, že „novorozenec nemá jiné protilátky než ty, které dostane od své matky“.
„Proto by lidé měli přicházet do styku s tak malým dítětem jen v případě, že jsou opravdu zdraví a dítě nenakazí,“ vysvětila.
Počet případů černého kašle ve Štýrském Hradci se podle serveru razantně zvýšil, a to na zhruba tři desítky nových případů týdně, od začátku roku jich bylo už 445. Přitom loni bylo v celém Rakousku hlášeno 2780 případů za celý rok. Odborníci se podle serveru domnívají, že za to mohou mezery v očkování, které nastaly během pandemie covidu-19.
Svrčinová: Školy nesmí děti bez očkování proti černému kašli posílat domů
Na Anglii a Wales se podle místních odborníků „řítí“ epidemie černého kašle. Podle serveru listu The Telegraph bylo od začátku ledna v těchto dvou částech Spojeného království zaznamenáno 1416 případů, což představuje 24násobný nárůst ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Nizozemsko podle serveru Kekmama.nl hlásí zhruba 110 případů každý týden, přičemž ve dvou desítkách z nich jde o kojence. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nakažené děti trpí záchvaty kašle čtyři až osm týdnů, připomíná server.
V Srbsku už pět úmrtí
Vážná je situace s černým kašlem také v Srbsku, kde od začátku roku zaznamenali nejméně pět úmrtí nakažených novorozenců a kojenců. Za stejné období se tam nakazilo přes 850 lidí, v drtivé většině dětí. Největší nárůst pacientů s černým kašlem je podle agentury Beta v kategorii dětí mladších 12 měsíců.
DATA: Nástup černého kašle
Nárůst počtu případů černého kašle oproti předchozím třem letům hlásí také Slovensko. Úřad tamního hlavního hygienika podle serveru SME.sk uvedl, že jen za první dva měsíce letošního roku zaznamenal 123 případů černého kašle, přičemž loni jich za celý rok bylo 223 a v předchozích dvou letech jen kolem stovky. Nárůst rovněž spojuje s covidem-19.
V Česku se proti černému kašli očkují děti od devátého týdne, povinné přeočkování musí absolvovat v pěti a deseti letech. Dospělým se doporučuje přeočkování jednou za 10 až 15 let. Musí si ho ale zaplatit ze svého.
Minimální úroveň proočkovanosti pro kolektivní imunitu u nemocí, jako je černý kašel nebo spalničky, podle expertů činí 95 procent.