Článek
Jednašedesátiletý Titijev vede v čečenské metropoli Grozném pobočku Memorialu, jedné z nejstarších ruských organizací na ochranu lidských práv. Do čela organizace se postavil po vraždě novinářky a obhájkyně lidských práv Natalje Estěmirovové v roce 2009.
Šéf čečenské odbočky organizace Memorial si cenu nemohl převzít osobně, neboť jej letos v lednu zatkla policie údajně za držení marihuany.
Congratulations to Oyub Titiev, the head of the Grozny office of the Memorial Human Rights Center in Chechyna, who has just been awarded the 2018 Vaclav Havel Human Rights Prize! Mr Titiev is currently in detention in Chechnya. More details: https://t.co/W3EdoMmVsV pic.twitter.com/HTSuyXebzq
— PACE (@PACE_News) 8. října 2018
Parlamentní shromáždění Rady Evropy uděluje Cenu Václava Havla za lidská práva společně s pražskou Knihovnou Václava Havla a s Nadací Charty 77 od roku 2013. Letos se do užšího výběru dostali kromě Titijeva také kubánská disidentka Rosa María Payáová a bahrajnský opoziční lídr Nabíl Radžáb, který je od roku 2016 ve vězení.
Deset let vězení za marihuanu
Titijevovi v současnosti hrozí až deset let vězení. Policisté totiž tvrdí, že v lednu při náhodné kontrole našli v jeho autě 180 gramů marihuany; podle aktivisty je tam podstrčila sama policie.
Cenu nesoucí jméno někdejšího českého a československého prezidenta, který zemřel před sedmi lety, je dotována částkou 60 tisíc eur (asi 1,56 miliónu Kč). Jejím první laureátem se stal v roce 2013 běloruský disident Ales Bjaljacki. Loni cenu obdržel kritik turecké autoritářské vlády Murat Arslan a o rok dříve ji dostala aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová, která se letos stala nositelkou Nobelovy ceny za mír.