Článek
Krátce před 18:30 SELČ Brent ztrácel zhruba 3,3 procenta a pohyboval se v blízkosti 93,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles asi o tři procenta a nacházela se mírně pod 88 dolary za barel.
Pokles cen odstartovala středeční zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA), že zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 4,5 milionu na 426,6 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali pokles zásob, a to o 600 tisíc barelů. Zásoby benzinu v USA stouply o 200 tisíc barelů na 225,3 milionu, zatímco analytici čekali pokles, konkrétně o 1,6 milionu barelů.
V Rakousku je benzin drahý, v Polsku ušetříte
Do hry vstoupila britská centrální banka
Obavy z nepříznivého dopadu slabé ekonomiky na poptávku po ropě posílila britská centrální banka. Ta přikročila k nejvýraznějšímu zvýšení své základní úrokové sazby od roku 1995 a předpověděla, že britská ekonomika v závěru letošního roku vstoupí do recese.
Skupina producentů ropy OPEC+, která sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, se ve středu dohodla, že v září zvýší cílovou úroveň těžby jen o 100 tisíc barelů denně. Zdroje agentury Reuters nicméně uvedly, že Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty jsou připraveny výrazně zvýšit produkci ropy, kdyby svět v zimě čelil vážné krizi v zásobování touto surovinou.
Cena znovu vzroste
Analytici však stále předpokládají, že omezená rezervní kapacita těžby skupiny OPEC+ bude v dlouhodobějším horizontu tlačit ceny ropy vzhůru. „Ceny ropy by měly nalézt silnou podporu v blízkosti úrovně 90 dolarů (za barel) a časem se vrátí k úrovni 100 dolarů. A to navzdory zrychlení útlumu globální ekonomiky,“ uvedl analytik Edward Moya ze společnosti OANDA.