Článek
S žádostí přišel ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU). Evropa by podle něj měla zaujmout jednotný postoj v Chášukdžího kauze. „Tlak na vládu v Rijádu bude mít efekt pouze tehdy, když se přidají všechny evropské země,“ uvedl v pondělí ve vysílání televize ZDF.
Pokud podle jeho slov pokud nebude tlak jednotný, nebude mít rozhodnutí Německa pozastavit vývoz zbraní do Saúdské Arábie žádný efekt. „Jestli nebudeme dodávat zbraně my, výpadek nahradí další země,“ řekl Altmaier.
Neexistující jednotný postoj vůči Saúdské Arábii kritizoval v pondělí také bývalý šéf mnichovské bezpečnostní konference Horst Teltschik.
„Vláda se shodla, že prozatím nedáme souhlas k dalšímu vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Chceme vědět, co se stalo,“ řekl ministr. Dosavadní vysvětlení Rijádu nepovažuje za dostatečné.
Zakázky za deset miliard
Německá vláda schválila před časem export zbraní do Saúdské Arábie v hodnotě 400 miliónů eur (deset miliard korun). Více zbraní vyváží Německo jen do Alžírska.
Novinář Chášukdží byl naposledy spatřen 2. října, kdy navštívil saúdskoarabský konzulát v Istanbulu, kde si chtěl vyřídit dokumenty k novému sňatku. Beze stopy zmizel. Turecko tvrdí, že byl zavražděn a předtím krutě mučen.
Rijád až tuto sobotu přiznal, že muž na konzulátu přišel o život, údajně při bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr případ označil za závažný omyl. Jakým způsobem novinář zemřel a kde je jeho tělo, Saúdská Arábie neví, řekl Džubajr americké televizi Fox News.