Článek
„Řecko si musí promyslet, jaké vztahy s Tureckem chce. Jak říkám, jedné noci můžeme přijít,“ citoval Erdogana v úterý řecký deník Kathimerini.
Už v pondělí po zasedání vlády turecký prezident v televizi řekl, že Řecko se Turecku nevyrovná politicky, ekonomicky ani vojensky.
Týž den také turecký ministr vnitra Süleyman Soylu prohlásil, že uprchlický tábor u Atén je základnou pro teroristy, které pak Řecko posílá do Turecka provádět útoky. Atény to označily za lži a další provokaci ze strany Ankary.
Erdogan: Krym se musí vrátit Ukrajině
Dlouhodobě napjaté řecko-turecké vztahy mezi těmito dvěma historickými rivaly a zároveň spojenci v NATO o víkendu opět zostřil svou rétorikou turecký prezident, když prohlásil, že Řecko zaplatí vysokou cenu, pokud bude nadále svými letadly narušovat turecký vzdušný prostor v Egejském moři.
V úterý napsal řecký deník Kathimerini, že v pondělí turecké drony narušily řecký prostor, když přeletěly nad ostrovem Kinaros.
Napětí v oblasti ostrovů
Některé řecké ostrovy v Egejském moři jsou velmi blízko Turecka a obě země se dlouhodobě vzájemně obviňují z narušování prostoru a porušování mezinárodního práva.
Vztahy Řecka a Turecka v posledních letech kalí také migrace z Turecka do Řecka a průzkum těžby ve východním Středomoří, mimo jiné v oblasti Kypru, rozděleného na řeckou a tureckou část.
Sobotní Erdoganovy výroky kritizovalo v neděli i české ministerstvo zahraničí (MZV).
„Jedním z cílů českého předsednictví v EU je posilování dialogu mezi EU a Tureckem. Neakceptovatelné výhrůžky jednomu z členů EU, jako ty adresované Řecku v nedávných veřejných vystoupeních prezidenta Erdogana, jsou v tomto směru velmi škodlivé,“ uvedlo MZV podle ČTK.