Článek
Hlasování v Sársku bylo důležitým testem na začátku volebního roku, který vyvrcholí zářijovými parlamentními volbami.
Sociální demokraté, povzbuzeni nominací Martina Schulze na kancléře, se sice v posledních týdnech v průzkumech veřejného mínění na CDU dotahovali, nakonec ale ani takzvaný Schulzův efekt, jak mu přezdívají média, nestačil.
CDU v Sársku podle odhadů získala 40,7 procenta hlasů, SPD 29,6 procenta. Do zemského sněmu jde ještě Levice s 12,9 procenta a AfD s 6,2 procenta. Vypadnou z něj naopak Zelení (4,00 procenta) a Piráti (0,7 procenta).
Velká koalice bude pokračovat
Proti volbám před pěti lety si CDU polepšila o více než pět procentních bodů, SPD naopak o jeden bod přišla. Levice ztratila více než tři body. AfD se do zemského sněmu v Sársku dostane vůbec poprvé, a bude tak zastoupena už v celkem 11 zemských parlamentech.
Pokud konečné výsledky potvrdí dosavadní odhady, bude to znamenat, že v zemském sněmu nebude většina pro vytvoření vlády SPD a Levice, o které se uvažovalo. Nejpravděpodobnější je tak pokračování velké koalice pod vedením populární šéfky sárské vlády Annegret Krampové-Karrenbauerové (CDU). Křesťanští demokraté získají v 51členném sněmu 24 křesel, SPD 17, Levice sedm a AfD tři.
Další měření sil přijde v květnu, kdy Německo čekají zemské volby ve Šlesvicku-Holštýnsku a v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku.