Článek
Rusové si nárokují podmořské hřbety Lomonosovův a Mendělejevův. Svůj nárok vznesli po deseti letech komplexního výzkumu, uvedla ruská agentura.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Nárok vymezující vnější hranice (ruského) kontinentálního šelfu v Severním ledovém oceánu se zakládá na vědeckém zjištění, že podmořské hřbety ve střední části Arktidy, mezi nimi Lomonosovův a Mendělejevův hřbet a výšiny Alfa a Čukotské, stejně jako oceánské sníženiny Podvodnikovova a Čukotská mezi nimi, mají kontinentální charakter,“ uvedla ruská diplomacie v oficiálním prohlášení.
Rusové proto tvrdí, že mají právo oblast ekonomicky využívat. Celkem si nárokují 1,2 miliónu kilometrů čtverečních.
Odhaduje se, že se na Arktidě může nacházet až čtvrtina světových zásob ropy a zemního plynu. Její široké oblasti jsou přitom s tajícím polárním ledem stále víc přístupné. Na region si ovšem činí nárok také Norsko, Dánsko, USA a Kanada.
Rusové svou žádost v OSN předkládají podruhé. Poprvé mu ji organizace v roce 2002 vrátila kvůli nedostatku důkazů. Moskva od té doby vyslala k Severnímu pólu expedice, z nichž jedna zanechala na dně schránku s ruskou vlajkou a posílila vojenskou přítomnost v regionu. Loni ruští vojáci poprvé v historii podnikli v oblasti Severního pólu cvičný bojový výsadek. [celá zpráva]
Moskva doufá, že komise OSN její nový požadavek začne posuzovat ještě v letošním roce.