Článek
Gorgan po zahájení ruské agrese proti Ukrajině poskytoval ruskému plukovníkovi Alexeji Makarovovi informace o nákupech zbraní pro ukrajinskou armádu, napsal zpravodajský portál listu s odvoláním na korespondenci Gorgana s Makarovem prostřednictvím sociální sítě Telegram, kterou má redakce údajně k dispozici.
Obzvlášť aktivní kontakty lze podle tohoto zdroje vysledovat v dubnu 2022, tedy již po zahájení války na Ukrajině.
„Ukrajinská (státní společnost) Ukroboronexport si chce od Moldavska koupit (nebo si za pomoci „partnerů“ vzít) šest Migů-29, které se nacházejí v Marculešti. Velmi na tom trvají… Zatím jsou letadla na místě. Operaci chtějí uskutečnit v nejbližší době prostřednictvím nastrčené firmy ze SAE,“ cituje autor článku jednu z údajných zpráv zaslaných Gorganem Makarovovi.
A týž den ji má následovat další: „Souprava s palivem odjíždí z Moldavska, konkrétně z vesnice Etulia; směřuje do ukrajinské obce Reni. Vlak se pohybuje jen v noci, aby se nestal cílem vzdušných a kosmických sil RF.“ „Díky,“ odpovídá Makarov.
UNHCR zahájila interní vyšetřování
Přestože Gorgan sám již k citlivým informacím přístup nemá, na moldavském ministerstvu obrany zůstalo značné množství bývalých kolegů, kteří mu utajované informace poskytují, uvádí list a dokládá to výňatkem z dopisu Makarovovi ohledně sovětské balistické střely Točka-U.
„Představitelé Ukrajiny se velmi zajímají o opravy a poskytnutí technické dokumentace k taktickému kompletu Točka-U!!! Týká se to hlavně radioelektronických prvků, které se vyráběly v Kišiněvě. (…) Ke kontaktu došlo včera!!!“ měl napsat bývalý moldavský velitel.
Vlivný Moldavan od loňského roku pracuje v UNHCR Moldova, tedy agentuře OSN, která má přehled o běžencích z Ukrajiny. Ta ve čtvrtek v reakci na zveřejněné informace Gorgana dočasně zbavila funkce a zahájila interní vyšetřování, uvádějí zpravodajský portál Ziarul de Garda (ZdG) a televize TVR Moldova.