Článek
Rasmussen dlouho pracoval po boku Andrije Jermaka, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Pomáhal s přípravou Kyjeva zejména před zatím posledním červencovým summitem NATO v litevském Vilniusu, který však skončil bez pozvání Ukrajiny ke vstupu, podotkl web britského deníku The Guardian, který o návrhu informoval.
Ukrajinské vedení přitom neskrývalo zklamání, když NATO na svém letošním summitu (mimo jiné na naléhání USA a Německa) vydalo prohlášení, že Ukrajina dostane pozvánku, až to okolnosti dovolí, aniž by bylo zmíněno konkrétní datum. Hlavním argumentem tehdy byla obava, že podle článku 5 o kolektivní obraně v Severoatlantické smlouvě by se po přijetí napadené Ukrajiny v přímé válce s Ruskem ocitly i všechny ostatní státy NATO.
NEW: #Ukraine’s Main Military Intelligence Directorate (GUR) stated that Ukrainian surface attack drones sank two #Russian Black Sea Fleet (BSF) small landing ships in occupied #Crimea on November 10.
— Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) November 11, 2023
Russian Offensive Campaign Assessment, Nov. 10, 2023: https://t.co/9aC4TtkrAb pic.twitter.com/qRfWQ38sCT
Rasmussen věří, že jeho návrh je cesta, jak z ošemetné situace vybruslit. Odmítá přitom, že by to znamenalo postoupení okupovaného území Rusku. „Absolutní věrohodnost záruk podle článku 5 by odradila Rusko od eskalace útoků na ukrajinském území uvnitř NATO, což by uvolnilo Ukrajině síly k přechodu do frontové linie,“ osvětlil svou myšlenku.
Jako bezletová zóna, míní Rasmussen
„Rusko by muselo dostat jasný vzkaz, že jakékoli narušení území NATO bude potrestáno reakcí. Návrh je v některých ohledech podobný jako uvalení bezletové zóny na Rusko, aby nemohlo létat nad ukrajinským územím nebo vysílat rakety do ukrajinských měst,“ podotkl bývalý generální tajemník NATO.
Letos vznikla nová platforma v podobě Rady Ukrajina–NATO spolu s tím, že jednotlivé země mohou Ukrajině bezpečnostní záruky nabídnout bilaterálně. Příští summit NATO se bude konat v červenci ve Washingtonu u příležitosti 75. výročí Aliance. Otázka budoucího členství Ukrajiny bude určitě velkým tématem.
Rasmussen stál v čele NATO v letech 2009 až 2014, dánským premiérem byl v letech 2001 až 2009.