Hlavní obsah

Schröder se na klinice léčí se syndromem vyhoření. Odřekl výpověď k NordStreamu

3:01
3:01

Poslechněte si tento článek

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se léčí na specializované klinice. Trpí těžkým syndromem vyhoření, potvrdil jeho právník Hans-Peter Huber agentuře DPA.

Foto: Nietfeld Kay, ČTK

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder

Článek

„Schröder trpí těžkým syndromem vyhoření s typickými známkami hlubokého vyčerpání a silného nedostatku energie,“ cituje web týdeníku Focus ze zprávy kliniky.

„Kromě toho má „potíže se soustředěním a pamětí a také poruchy spánku“. Lékař ve svém prohlášení o zdravotním stavu bývalého kancléře dále napsal, že bývalý politik má „sníženou emoční odolnost“. Situace byla pro Schrödera tak špatná, že vyhledal klinickou léčbu.

Schröderovi známí měli o bývalého politika obavy delší dobu. Během setkání se zdál být vystresovaný a už nebyl tak hbitý jako v období kolem jeho 80. narozenin, tedy v dubnu loňského roku. V té době poskytl detailní rozhovor agentuře DPA a byl doprovázen týmem kamer na své cestě do Číny a na golfové hřiště. Pak se ale stáhl a na veřejnosti se téměř neukazuje.

Schröder zůstává, SPD ho nevyhodila

Evropa

Vyhoření je stav fyzického, emocionálního a duševního vyčerpání způsobený chronickým stresem. Světová zdravotnická organizace (WHO) oficiálně uznala syndrom vyhoření za zdravotní problém.

„Zhoršilo by to jeho stav“

V polovině ledna měl vypovídat před vyšetřovacím výborem zemského sněmu spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko, který se zabývá stavbou ropovodu Nord Stream 2. Vyšetřit má především případný ruský vliv na regionální politiky, kteří schvalovali výstavbu ropovodu spojujícího Německo a Rusko přes Baltské moře. Výpověď před výborem ale odřekl s odkazem na své špatné zdraví.

„V současné době ani v dohledné budoucnosti není schopen vyrovnat se s fyzickým a psychickým stresem způsobeným delším – zejména veřejným – dotazováním ve vyšetřovacím výboru,“ píše jeho ošetřující lékař ve svém prohlášení. A varuje: „To by dále zhoršilo jeho zdravotní stav a v nejhorším případě by to vedlo k úplné dekompenzaci.“

Schröder je v Německu vnímán kontroverzně. Po odchodu z vrcholné politiky působil mimo jiné ve společnostech Nord Stream 2 a Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

Po ruské invazi na Ukrajinu neodsoudil Moskvu za vojenskou agresi, kritizoval protiruské sankce a odmítal odejít z funkcí v ruských státních podnicích. Netají se rovněž přátelstvím s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pokus německé sociální demokracie (SPD) svého bývalého předsedu kvůli proruským názorům vyloučit ale ztroskotal.

„S Putinem jsme rozumně spolupracovali.“ Schröder nabídl pomoc k ukončení války

Válka na Ukrajině
Související témata:

Výběr článků

Načítám