Hlavní obsah

Byla to otázka času, ruské drony létají nad Černobylem denně, upozorňuje ukrajinský expert

3:34
3:34

Poslechněte si tento článek

Radiační situace v okolí Černobylské jaderné elektrárny je po zásahu ruského dronu stabilní. Nedošlo k žádným změnám v měření a Evropě nehrozí žádné nebezpečí. Novinkám to sdělil Pavlo Tkačenko, šéf ukrajinské společnosti SaveEcoBot, která se mimo jiné zabývá radiační situací na Ukrajině. Ruské drony ale podle něj létají nad oblastí každý den.

Video: X.com/Volodymyr Zelensky

Článek

„Situace v okolí Černobylské jaderné elektrárny je stabilní. Všechny stanice vykazují úrovně beze změn, jsou stejné jako v posledních týdnech a měsících,“ řekl redakci Tkačenko.

Společnost SafeEcoBot, kterou Tkačneko vede, se zaměřuje na radiační situaci v zemi. Soustředí se také na kvalitu vzduchu nebo na poskytování ekologických dat z oblasti. Její data je možné sledovat také na platformě Windy.com, kde lze zvolit zobrazení vrstvy radiace.

Foto: SaveEcoBot, Windy

Náhled na aktuální radiační situaci okolo Černobylské jaderné elektrárny

Dron v noci na pátek zasáhl bezpečnostní sarkofág, který chrání zbytky reaktoru bývalé jaderné elektrárny. Následně exploze způsobila požár, který se už podle prezidenta Volodymyra Zelenského podařilo uhasit. Podle Kyjeva pocházel bezpilotní letoun z Ruska, které to popírá.

Tkačenko dále uvedl, že kvůli ruské agresi byla jen otázka času, než k takovému incidentu dojde. „Ruské kamikadze drony létají nad oblastí každý den,“ připomněl.

Černobylskou elektrárnu zasáhl dron a explodoval

Válka na Ukrajině

Provokace v Záporoží

Kromě Černobylské jaderné elektrárny má Ukrajina na svém území další čtyři, které jsou v provozu. Jednou z nich je i Záporožská jaderná elektrárna, kterou od prvních týdnů ruské agresivní války Rusové okupují.

I zde je ale naštěstí situace stabilní, i když Rusové často podle Tkačenka cíleně provokují. „Každých pár týdnů jsou v elektrárně problémy s dodávkami energie,“ uvedl.

Záporožská jaderná elektrárna sice není v provozu, i tak ale stále potřebuje stabilní dodávky energie kvůli chlazení odstavených jaderných reaktorů, což i nadále obstarává Ukrajina.

Problémy kvůli Černobylu nejsou pravděpodobné

Sarkofág Černobylské jaderné elektrárny má masivní ocelobetonovou konstrukci a překrývá jaderný reaktor číslo čtyři zničený při havárii v roce 1986. Nachází se v oblasti, která je známá jako černobylská zakázaná zóna.

Inženýři sarkofág navrhli tak, aby do co největší míry zamezili radioaktivní kontaminaci životního prostředí. Sarkofág zakrývá i reaktor číslo tři, který byl při výbuchu poškozen.

O několik desítek let později, v roce 2016, byl nad starý sarkofág nasunut nový obří kryt, který původní konstrukci chrání mimo jiné před povětrnostními podmínkami. Nový kryt by měl mít životnost sto let.

K incidentu se na síti X vyjádřila také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která uvedla, že nebezpečí kvůli útoku ruského dronu nehrozí. „Třicet devět let po havárii fakt žádné riziko vážnější nehody s vlivem za hranicemi zakázané zóny nehrozí. Navíc sarkofág náraz dronu nijak významně poškodit nemůže,“ konstatovala.

Rusko obvinilo Ukrajinu z ostřelování tepelné elektrárny blízko záporožského jaderného zařízení

Válka na Ukrajině
Související témata:

Výběr článků

Načítám