Článek
V hlavním městě se k pochodu demonstrantů, kteří směřují před sídlo parlamentu, připojil i prezident Rosen Plevnelijev. Jeho krátký projev ale demonstranti doprovázeli projevy nesouhlasu a hučením.
V Sofii nesou demonstranti nad hlavami hesla "Mafie", "Všechny vlády před soud" a "Zloději pryč z vlády". Z davu se ozývá hlučné skandování a pískot. Policie z centra odklonila dopravu a střeží vládní objekty, k násilnostem zatím nedošlo.
Protestující nejsou jednotní
V předvečer celostátní demonstrace "proti monopolům" jednali o požadavcích organizátoři lidového odporu na schůzkách ve Slivenu a v Sofii. Přestože podle bulharských médií mezi jednotlivými skupinami panují silné rozpory, na některých požadavcích se protestující shodují.
Nesouhlasí s rozpuštěním parlamentu a ustavením úřednické vlády, trvají naopak na tom, aby příští vláda byla politická a řešila naléhavé problémy země. Požadují rovněž, aby "občané" měli výrazné zastoupení ve státních kontrolních institucích, a usilují o zestátnění energetické soustavy. Mezi politickými požadavky se objevuje návrh na odvolatelnost poslanců a zrušení poslanecké imunity.
Policie nepřipustí násilnosti
Bulharská policie už v sobotu organizátorům sdělila, že nepřipustí násilnosti a poškozování soukromého a státního majetku. Požádala občany, aby upozorňovali na projevy vandalismu a případné násilnosti.
Organizátoři demonstrace zůstávají v pozadí. Nejsilnější politická strana GERB své příznivce od účasti odrazuje, k protestům se nehlásí ani socialistická opozice.
Vlnu občanských nepokojů v minulých dnech v Bulharsku vyvolal konflikt kolem cen elektrické energie, které podle médií loňské zdražení a vysoká zimní spotřeba vyhnaly do astronomických výšek. Protesty neuklidnila středeční demise vlády premiéra Bojka Borisova ani ohlášené a vzápětí napůl odvolané odebrání distribuční licence české energetické společnosti ČEZ Bulgaria.