Článek
„Regionální úřady rozhodly o demontáži pomníku sovětské armády poté, co průzkum ukázal, že představuje pro místní obyvatele nebezpečí,“ citovala agentura AFP guvernérku Viaru Todevovou.
Sochař Marin Markov řekl agentuře Novinite, že v nohou soch byly objeveny trhliny. „Postupem času dovnitř vsakovala voda, která v zimě zamrzala, a led způsobil trhliny,“ uvedl.
Definitivní rozhodnutí o odstranění pomníku padlo v srpnu 2023 s tím, že sousoší bude přemístěno do Muzea socialistického umění. Podle průzkumu provedeného v říjnu s tím většina obyvatel Sofie souhlasila, pro zachování monumentu se tehdy vyslovila jen zhruba třetina respondentů.

Dělníci rozebírají sovětský pomník v Sofii

Protesty proti odstranění pomníku Rudé armády v Sofii
„Proč není tato památka opravena, když je nebezpečná? Proč by měla být odstraněna a přesunuta?“ stěžoval si například představitel bulharských socialistů Ivan Takov.
Zacharovová: Nepřátelské gesto
Zahájení demontáže pomníku v úterý provázely protesty. „Tento památník má právoplatné místo, protože ilustruje naši historii a umění té doby,“ řekla agentuře AFP jedna z demonstrujících Vesela Najdenová.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová to označila za „nové nepřátelské gesto“ Bulharska a obvinila ho, že si „zvolilo špatnou stranu historie“.

Hlava z rozebraného pomníku v Sofii
Osmimetrové bronzové sousoší na 37 metrů vysokém podstavci na Bulváru Cara Osvoboditele znázorňuje sovětského bojovníka doprovázeného mužem a ženou s dítětem v náručí. Odhaleno bylo k desetiletému výročí osvobození Bulharska sovětskou armádou během druhé světové války.
Reliéfy na podstavci sochy znázorňují výjevy z ruské říjnové revoluce z roku 1917 i z druhé světové války. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se pravidelně objevovaly výzvy, aby byl monument odstraněn. Podpora pro takový krok však dlouho nebyla dostatečná.
Pomník byl také opakovaně pomalován aktivisty, nejen v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.
V roce 2013 například kdosi v době výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa z roku 1968 pomaloval reliéf na podstavci sousoší na růžovo a připojil bulharský a český nápis „Bulharsko se omlouvá“. Tehdejší bulharský ministr zahraničí Kristian Vigenin to odsoudil jako znesvěcení pomníku, zatímco Moskva žádala přísné potrestání viníků.

Dělníci rozebírají sovětský pomník v Sofii

Odstraňování pomníku Rudé armády v Sofii
Bulharsko je pravoslavná země s úzkými historickými a kulturními vazbami na Rusko.
Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu ale vzájemné vztahy citelně ochladly, Sofie mimo jiné vyhostila několik ruských diplomatů. Bulharská vláda navíc Kyjev podporuje i vojensky, prezident Radev je ale proti. Jeho veto naposledy bulharští zákonodárci přehlasovali počátkem prosince.