Článek
Premiér pohrozil Kyjevu, že bude vetovat finanční pomoc Evropské unie Ukrajině, která se skoro tři roky brání Rusku. Fico to uvedl v příspěvku na Facebooku, který zveřejnil v sobotu pozdě večer.
„Nemám absolutně žádný problém s tím, že se delegace Progresivního Slovenska vydala do Kyjeva. Když nemáte pravomoci ani zodpovědnost, můžete jednat i na vesmírné stanici na Marsu,“ tvrdil.
Současně ale obvinil opoziční politiky, že „políbili Zelenského prsten“, tedy vykonali gesto podřízenosti, a slíbili mu tak v případě, že by se dostali k moci, podporu pro členství Ukrajiny v NATO a účast slovenských vojáků v západních jednotkách, o jejichž rozmístění na Ukrajině se podle Fica nyní prakticky hovoří po celém světě. To pokládá za nejnebezpečnější aspekt páteční cesty opozičníků do Kyjeva.
V pátek v Kyjevě? Ok, jsem tu, hlásí místo Fica Šimečka
„Vláda, kterou vedu, nikdy nepodpoří členství Ukrajiny v NATO, protože by to vedlo jen a jen ke třetí světové válce. Robert Fico je slovenský premiér, a ne ukrajinský sluha,“ opět prohlásil Fico. „Vláda rovněž nikdy nenavrhne vyslání vojáků na Ukrajinu, aby měli otočené zbraně proti Ruské federaci,“ řekl.
Na straně Gašpara
Premiér Fico se postavil na stranu místopředsedy parlamentu Tibora Gašpara (Směr), který v pátek pro veřejnoprávní Slovenskou televizi a rozhlas uvedl, že EU i NATO se vyvíjejí v čase, a připustil možnost vystoupení Slovenska z EU.
Podle Fica se Slovensko musí připravit na krizové situace, do nichž se EU může dostat ve velmi krátkém období. „Tibor Gašpar přesně pojmenoval vyvíjející se situaci. Tak jak do roka padla Varšavská smlouva, světové dění může poslat do historických učebnic i EU a NATO. Platí, že EU a NATO jsou naším životním prostorem, ale nikdo nám nebude bránit varovat Slovensko před různými riziky,“ uvedl Fico.
Gašpar k členství Slovenska v EU i NATO doslova řekl: „Mění se možná některé základní otázky nebo principy fungování, které byly v čase, když jsme do nich vstupovali, a proto tady musí zůstat otevřené dveře pro situaci, že bychom eventuálně uvažovali i o tak už krajním řešení, jako je vystoupení z EU,“ uvedl místopředseda slovenského parlamentu za Směr.
Dodatečně vysvětlil, že Slovensko vstoupilo do EU na základě úspěšného referenda, a o případném vystoupení se musí také rozhodovat v referendu. „Občané Slovenska musí rozhodnout, kde a jak chtějí žít, nikoliv politici,“ dodal.
Gašpar byl členem slovenské parlamentní delegace, která tento týden navštívila Moskvu, kde jednala s několika ruskými představiteli, včetně ministra zahraničí Ruské federace Sergeje Lavrova.
Místopředseda slovenského parlamentu zaspekuloval o vystoupení země z EU
Opozice chce členství v EU a NATO v ústavě
Opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS) v reakci na Gašparova slova oznámila, že bude chtít zakotvit členství země v Evropské unii a Severoatlantické alianci ve slovenské ústavě.
„Považujeme to (ústavní zakotvení) za důležité v časech, kdy představitelé této koalice koketují s Ruskem,“ upozornil na Facebooku předseda SaS Branislav Gröhling. „Vytrhli by nás z nejvyspělejšího hospodářského prostoru a z obranného spolku, který je jako jediný schopný garantovat naše hranice tam, kde jsou,“ dodal předseda SaS.
Strana vyzvala všechny opoziční i koaliční poslance, aby návrh podpořili. „Tady se nejedná o politiku, ale o přežití Slovenské republiky,“ zdůraznila SaS.
Gašparovo vyjádření označil předseda opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka po návratu z Kyjeva za extrémně nebezpečné. „Předtím jsme varovali už dlouho. Robert Fico si připravuje půdu na to, aby nás vyvedl z Evropy. Není náhoda, že to pan Gašpar řekl několik dní po svém návratu z Moskvy,“ upozornil Šimečka na tiskové konferenci, kterou publikoval i na Facebooku.
Vládní strana Hlas-sociální demokracie odmítla jakoukoli debatu o vystoupení Slovenska z EU a NATO. Prezident Peter Pellegrini, který stranu Hlas zakládal, v této souvislosti připomněl loňské prohlášení nejvyšších ústavních činitelů, v němž slíbili podporovat nezpochybnitelné členství Slovenska v EU a NATO.