Článek
Jak upozornil web Politico, sankce by zabránily členským zemím unie v reexportu ruského LNG plynu, což by mohlo Moskvu připravit o značné zisky. Maďarsko upozornilo, že zablokuje jakékoli sankce, které by zvýšily náklady na energie v Evropě.
„Budeme analyzovat balíček, ale nepodporujeme nic, co by mohlo mít negativní dopad na unijní trh s plynem,“ uvedl podle webu Politico nejmenovaný maďarský diplomat v Bruselu.
Sankce by nezastavily nákup ruského plynu v EU, ani by přímo nezasáhly obchodní zájmy Budapešti. Maďarsko je vysoce závislé na ruském exportu a dlouhodobě se staví proti dalším energetickým sankcím vůči Moskvě. Ke schválení dalších sankcí je potřebná podpora všech členských zemí EU.
Největšími dovozci ruského LNG jsou Francie, Španělsko a Belgie, ale plyn je dál reexportován do dalších zemí, například do Německa a Itálie. Berlín a Řím však podle Politico sankce podporují. Měly by zabránit, aby Moskva využívala příjmy z exportu plynu na financování války na Ukrajině.
Maďarsko se ani po ruském vpádu na Ukrajinu nevzdalo ruského plynu, a dokonce uzavřelo nové dohody s Gazpromem. „Maďarsko považuje všechny sankce ovlivňující energetický sektor za škodlivé, protože značně omezují evropskou konkurenceschopnost, vedou ke zvyšování cen a k riziku v zásobování,“ tvrdí mluvčí maďarského ministerstva zahraničních věcí Máté Paczolay. Budapešť nadále trvá na tom, že energetická bezpečnost Maďarska vyžaduje nepřetržitou přepravu plynu, ropy a jaderného paliva. „Nemá to nic společného s politickými preferencemi,“ nechal se slyšet šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.