Článek
Profesor Henry Markham, který projekt řídí na Ecole Polytechnique Fédérale ve švýcarském Lausanne, nasimuloval v počítači části šedé kůry mozkové (neokortexu), jejíž velikostí se lidé nejvíce odlišují od ostatních živočichů. Postupné zvětšování neokortexu je spojováno s potřebou savců vypořádat se se složitějšími sociálními vazbami nebo rodičovstvím, i přemýšlením na abstraktní úrovni u lidí.
Markhamův tým vytvořil trojrozměrnou simulaci 10 000 mozkových buněk, které napodobují či kopírují fungováni šedé kůry mozkové u krys. Tedy jak jsou buňky spojeny a předávají si signály - podněty, což je stejně důležité jako to, kolik jich je.
„Na propočítání fungování jednoho neuronu stačí přibližně kapacita jednoho laptopu, takže potřebujeme desetisíce laptopů v současné fázi,“ popsal podstatu projektu Markham. Jeho tým ovšem nepoužívá laptopy, ale kapacitu superpočítače IBM Blue Gene.
Přestože je projekt na počátku, už nyní poskytl cenné informace o fungování mozku. Postupně tak chtějí vědci zaplnit mozaiku toho, jak jednotlivé smysly předávají mozku informace, jak se tyto informace zpracovávají a uchovávají. To by mělo otevřít nové cesty k léčení různých poruch a degenerativních onemocnění.