Článek
Navíc vyšlo najevo, že na letišti pracovali v mládí jako uklízeči i dva pachatelé sebevražedných atentátů Brahim a Chalid el-Bakraouiovi, kteří měli později četné konflikty se zákonem.
Brahim (29) s pyrotechnikem IS Najimem Laachraouim na letišti zabili předminulé úterý 17 lidí. Chalid (27) se pak odpálil v metru, kde zabil 14 lidí. [celá zpráva]
Jak řekl Daily Mailu strýc bratrů, teroristé letiště dobře znali a věděli, kde odpálit bomby. „Našli si ještě jako středoškoláci práci v restauraci a v úklidu. Školu nakonec stejně nedodělali,“ řekl muž, který si nepřál být jmenován.
Mohou až do kokpitů
„Několik lidí, podezřelých z účasti v syrské válce, se vydávalo za falešné turisty. Nahlásili jsme to, ale dodnes nevíme, co se s naší informací stalo,“ uvedli policisté v dopise.
Propustky přitom islámským radikálům umožňují volnou cestu až do kokpitů letadel. Policie chce nyní na protest proti bezpečnostním nedostatkům svolat stávku.
Strážci pořádku pojali podezření už loni v listopadu, kdy dva členové personálu prokazatelně oslavovali teroristické útoky v Paříži, při nichž zahynulo 130 lidí. „Když jsme je prověřili, nestačili jsme se divit. Měli dlouhé záznamy v rejstříku trestů a očividně sdíleli extremistickou ideologii,“ uvedli policisté.
Podle nich letiště v současnosti zaměstnává nejméně padesátku stoupenců Islámského státu. „V minulosti kvůli tomu už pár lidí o propustky přišlo. Rozhodně však ne všichni. Podezřelí pracují hlavně u zavazadel, v úklidových službách a ve skladech,“ uvedli policisté, kteří na nedostatek bezpečnostních opatření upozornili čtyři dny před útoky.
Policie chystá protesty
Belgické policejní odbory NSPV pohrozily stávkou, pokud se poměry nezlepší. „Tragické události z 22. března ukazují, že naše obavy jsou zcela namístě.
Potřebujeme zvýšit bezpečnost i počet zaměstnanců,“ uvedl šéf odborů Alain Peeters. Ty žádají, aby se žádné vozidlo nesmělo přiblížit na sto metrů k hlavní hale, jak je tomu dosud. Vadí jim i to, že nemají dostatek uniforem a mají zastaralé zbraně. Belgická vláda a představitelé bezpečnostních složek se v pátek kvůli tomu nedohodli na termínu otevření letiště.
Bezpečnostní opatření přijalo i Portugalsko, které reaguje na dosud neověřené hrozby IS. „Byla přijata nutná bezpečnostní opatření, i na letištích,“ uvedla Helena Fazendaová, generální tajemnice portugalského Systému vnitřní bezpečnosti.
Podezřelý vzkaz, který zmiňuje Portugalsko jako možný cíl, se objevil v úterý na sociálních sítích. Jeho původ zatím oficiálně ověřen nebyl, portugalské úřady ale berou hrozbu vážně, uvedla místní média.