Článek
Denník N konstatoval, že dopis byl „netradičně ostrý“ a že podobně tvrdě komunikovala komise jen s Polskem a Maďarskem, když oba státy podnikaly kroky v rozporu s principy právního státu. „Komise pak přistoupila k postihům, které nyní hrozí i Slovensku,“ uvedl list.
Fico na tiskové konferenci obvinil představitele současné slovenské opozice, že žádali orgány Evropské unie, aby zastavily Slovensku peníze z evropských zdrojů, a označil je za ekonomické vlastizrádce. Předseda slovenské vlády v této souvislosti obvinil bývalé vlády z nečinnosti. „Předchozí vlády se k plánu obnovy chovaly jako líné vši a nedělaly nic. V době úřednické vlády Ľudovíta Ódora se v tomto směru nehnulo ani prstem,“ řekl Fico.
Slovenský premiér po nedávných prezidentských volbách avizoval, že může dojít k „trestu Západu za to, že Slováci zvolili Petra Pellegriniho, nikoliv Ivana Korčoka.“ „Vůbec bych se proto nedivil, pokud by nám Evropská komise skočila na fondy čistě z politických důvodů a kvůli výsledku prezidentských voleb,“ nechal se slyšet Fico.
Odejděte z EU, nepotřebujeme Putinovy trojské koně. Německý poslanec se obul do Slovenska a Maďarska
Ohroženy miliardy eur
Fico tvrdí, že Slovensko už vyčerpalo z plánu obnovy dvě miliardy eur (50,6 miliardy) a zůstávají ještě čtyři miliardy (101,2 miliardy). Označil proto za lež, že je ohroženo čerpání celých šesti miliard eur. Fico připomněl, že peníze z fondu obnovy musí být vyčerpány do roku 2026, a proto podle něj nezůstává čas na radikální změny. Slovensko chce použít další peníze z plánu obnovy na výstavbu nových nemocnic, opravy železničních tratí a obnovu desetitisíců starších domů.
Slovenský premiér se snažil diskusi s EK bagatelizovat, označil ji za technické konzultace a tvrdil, že nevidí důvod, aby Slovensko přišlo o evropské peníze.
Podle opozice se však Ficův kabinet pouze vymlouvá, a přitom nedokáže unijní peníze čerpat. „Ficova vláda je u moci šest měsíců, mají všechnu moc ve státě, ale stále fňukají a vymlouvají se jako malé děti. Neumějí vládnout, neumějí čerpat evropské peníze,“ tvrdí předseda opozičního Progresivního Slovenska Michal Šimečka.
EK už v minulosti vyjádřila pochybnosti nad zrušením Úřadu speciální prokuratury. Komise má obavy, zda bude i po tomto kroku zajištěno účinné vyšetřování nejvážnějších trestných činů a případů korupce. Komise se rovněž obává, že bez Úřadu speciální prokuratury Slovensko nedokáže účinně zajistit kontrolu čerpání peněz z plánu obnovy a odhalovat případné podvody, aby nedocházelo k rozkrádání těchto peněz.